Chivu a debutat la Inter

Fundasul roman Cristi Chivu a imbracat pentru prima oara tricoul lui Inter, dar echipa sa a pierdut scor 1-2 in fata lui Arsenal Londra , care a devenit castigatoarea editiei inaugurale a Cupei Emirates, la care au mai participat Valencia si PSG . Echipa lui Arsene Wenger a dispus cu 2-1 de Inter Milano in meciul de debut al lui Cristi Chivu pentru formatia nerazzurra, fundasul roman fiind pastrat pe teren pe parcursul intregului meci. Italienii au deschis scorul prin Suazo, in minutul 62, insa gazdele au revenit si au punctat de doua ori prin Hleb , in minutul 67, si Robin van Persie, in minutul 85. In celalalt meci al zilei, PSG a invins Valencia cu 3-0, marcatori fiind Diane (15), N’Gog (30) si Luyindula (85). Pe langa cele trei puncte pentru o victorie, regulamentul competitiei prevede acordarea unui punct in plus pentru fiecare gol marcat, astfel ca in clasamentul final, Arsenal a obtinut 10 punce, PSG -6, Valencia -5, iar Inter -un singur punct.