Chinuiţi de moldoveni

Tricolorii au început slab partida contra Moldovei, jocul fără orizont al băieţilor noştri făcand ca fazele periculoase de poartă să lipsească în mare măsură. Doar cateva iuţeli ale lui Adi Mutu şi Florentin Petre au dezmorţit cat de cat jocul unei echipe în care greşelile individuale nu au lipsit. Iar acestea s-au văzut şi în apărare, acolo unde atat Tamaş, cat şi Ghionea s-au dovedit lenţi. Piţurcă a schimbat la pauză jumătate din echipă În plus, Tamaş a excelat la capitolul neinspiraţie şi chiar indolenţă, fostul dinamovist pasand de cateva ori direct în picioarele adversarilor. Nemulţumit, selecţionerul Piţurcă a încercat să dreagă totul din mers şi la pauză a schimbat mai mult de jumătate de echipă. Rezultatul în joc însă nu prea s-a văzut, pasele repetate fără efect şi centrările la nimereală în careul moldovean fiind în prim-plan. Iar atunci cand în sfarşit s-a legat ceva, a intervenit portarul Calancea. Jocul slab al tricolorilor a întrecut şi răbdarea spectatorilor, care de la începutul reprizei secunde au taxat cu huiduieli erorile făcute de Mutu şi compania. Două goluri abia în ultimele 15 minute Cu un sfert de oră înainte de final, tricolorii au reuşit, în cele din urmă, să marcheze prin Ionuţ Mazilu, care a transformat cu noroc în gol o centrare a lui Bănel Nicoliţă. În penultimul minut, Mutu a închis tabela, după ce a reluat cu capul în plasă o pasă venită de la Codrea. Un succes ce nu ne dă însă prea multe motive de linişte în perspectiva meciului pe care îl vom juca peste o lună şi jumătate în Olanda, în preliminariile Campionatului European din 2008. Romania – Moldova 2-0 (0-0 ) Stadion: Naţional din Complexul "Lia Manoliu" Spectatori: 7.000 Au marcat: Mazilu (’76), Mutu (’89) Romania: Coman (’46 Lobonţ) – Contra, Tamaş (’46 D. Goian), Ghionea (’46 Radu Ştefan), P. Marin (‘ 78 Pulhac)– Cociş (’74 Buga), Fl. Petre (’46 Nicoliţă), Ov. Petre (’46 Codrea), Roşu (‘46 Ad. Cristea), Mutu – Marica (’62 Mazilu) Antrenor: Victor Piţurcă Moldova: Paşenco (Calancea ‘46) – Laşcenkov, Epureanu, Golovatenco, Ţagărlaş (’57 Bulgaru) – Comlionoc (’66 Berco), Gaţcan, Ivanov, Bugaiov, Namaşko – Frunză (’54 Rogaciov), Bugaiov Antrenor: Igor Dobrovolski Arbitri: Alexandru Deaconu – Nicolae Marodin şi Adrian Vidan