Chelsea, invinsa pentru prima oara dupa 18 meciuri

Un gol la debut pentru Zat Knight si o lovitura pe final a lui Gabriel Agbonlahor au pus capat seriei de 18 meciuri de invincibilitate a celor de la Chelsea, care au pierdut pe terenul formatiei Aston Villa, scor 2-0. A fost o seara frustranta opentru Jose Mourinho la Villa Park, unde Chelsea nu a mai castigat din 1999. Jocul insa a fost unul frumos pentru spectatorii neutri, dar mai ales pentru fanii lui Aston Villa. Knight a sarit mai sus decat Drogba la un corner batut de Gareth Barry si a deschis scorul in minutul doi al reprizei secunde. Chelsea s-a aruncat cu tot efectivul in atac, in ultima jumatate de ora, insa s-a lovit de o linie defensiva determinata a gazdelor, care au mai punctat o data pana la final. Ashley Young a pornit pe contraatac si l-a gasit excelent pe Agbonlahor, care a reluat in plasa in minutul 88. „A fost un meci bun intre doua echipe bune, dar rezultatul este unul nemeritat pentru Chelsea. Am dominat prima repriza, am reactionat bine dupa golul primit si meritam macar un punct. Am facut o greseala la cornerul din care au marcat si astfel de erori nu trebuie sa mai aiba loc”, a declarat Jose Mourinho la finalul partidei. In clasament, primele patru locuri sunt ocupate de Liverpool, Arsenal, Everton si Chelsea, toate cu cate zece puncte. Alte rezultate inregistrate duminica: Arsenal 3 - 1 Portsmouth Blackburn R. 1 - 0 Manchester City Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro