Ceahlăul - Steaua 0-0. Cernea - omul meciului

Ceahlăul şi Steaua au încheiat etapa a 14-a din Liga 1 cu un egal fără goluri şi în care fazele de poartă au lipsit aproape cu desăvarşire. Steaua nu a arătat nimic în faţa unei echipe care s-a blocat în marea majoritate a timpului de joc. Deşi campioana avut o posesie superioară a balonului, Ceahlăul a fost echipa care a ratat marile ocazii de gol. După autogolul de miercuri – sinonim cu pierderea meciului cu Real Madrid, Bănel Nicoliţă a fost în această seară în premieră căpitan al echipei roş-albastre. Prima repriză a partidei de duminică seară, a început cu o ocazie pentru nemţeni, în minutul 4, Doicaru a intrat într-un unghi mort după ce reuşise să scape de marcaj. Steaua a replicat în minutul 18 prin Thereau , care a reluat din colţul careului de 6 metri, puţin alături. Tot francezul a avut o ocazie în minutul 30, cand a scăpat de marcaj, dar a şutat slab, în braţele portarului Prisacă. Steaua a intensificat presiunea la poarta gazdelor, însă practicand un joc lipsit de idei. Opriţa a şutat din afara careului, alături, în minutul 35, iar patru minute mai tarziu, şutul din unghi al lui Thereau a fost respins de portarul Ceahlăului. Repriza secundă a debutat în aceeaşi notă de dominare sterilă a echipei campioane, fără ocazii de gol, însă. Ratarea meciului a aparţinut lui Karamian, care a scăpat singur cu Cernea , însă nu a reuşit să îl învingă, din poziţie ideală. Tot Ceahlăul a fost aproape de deschiderea scorului, cu trei minute înainte de final, după o greşeală mare a lui Ghionea, Stajic a luftat, apoi şutul lui Doicaru din 6-7 metri a fost scos excelent de Cernea, care şi-a salvat din nou echipa. A fost o partidă slabă a Stelei, care nu a reuşit să profite de înfrangerea dinamoviştilor la Cluj. Deşi Olăroiu îşi dorea mult o victorie, echipa sa nu a reuşit nici de această dată să caştige în Liga 1, după o partidă din Liga Campionilor. Dinamo rămane lider cu 39 de puncte, cu 11 mai mult decat Steaua, iar Rapid a urcat pe poziţia a treia, acumuland 26 de puncte. Vasile Silaghi şi Cosmin Olăroiu au trimis în teren următoarele formaţii: Ceahlăul: Prisacă – Văsie, Nohai, Avădanei, Forminte, Ivaşcă, Karamian, Şerban, Simic, Nemţanu, Doicaru. Steaua: Cernea – Goian, Marin, Ghioneam Stancu, Ov . Petre, Dică, Nicoliţă, Paraschiv, Opriţa, Thereau.