Cartu si-a anuntat demisia

La trei zile dupa ce a fost eliminata din Cupa Romaniei de Dacia Mioveni, Dinamo Bucuresti si-a luat revansa in fata pitestenilor, intr-un meci contand pentru etapa a 21-a a Ligii I. Dinamo s-a impus cu scorul de 2-1 in deplasarea de la Mioveni si a urcat pe pozitia a patra in clasament, la egalitate de puncte cu Poli Timisoara si Steaua Bucuresti, dar cu un meci in plus disputat. Cu argentinianul Osvaldo Miranda la debut in primul 11, echipa lui Talnar a avut de suferit in prima repriza si nu a reusit sa ameninte serios poarta lui Stanca. Totusi, la 11 minute de la reluare, Zicu a primit o pasa de la Cristea si a trimis cu latul in poarta goala, marcand pentru prima data dupa accidentarea care l-a tinut departe de gazon aproximativ sase luni. Golul doi al dinamovistilor a venit in minutul 83, cand Florin Bratu a adus linistea in tabara alb-rosie cu un sut de la marginea careului de 16 metri, in urma unui contraatac . Gazdele au reusit si ele sa marcheze golul de onoare, in primul minute de prelungire, prin Ionut Savu, insa infrangerea era deja pecetluita, precum si viitorul lui Sorin Cartu la Mioveni. „Nu mai pot suporta starea de mediocritatea jucatorilor. Nu este posibil sa ratezi in asa maniera situatii cum a avut Bratu. Daca ma dau la o parte, poate cu un alt antrenor echipa va avea alte rezultate”, a declarat sambata Sorin Cartu, anuntand astfel o posibila demisie. „Nu suntem o echipa care sa joace sub presiune. Simt ca sunt jucatori care nu cred ca se poate indeplini obiectivul si se gandesc deja sa plece la alte echipe. Nu mai continui”, a mai spus Cartu. De partea cealalta, antrenorul echipei Dinamo, Cornel Talnar , a declarat ca primirea golurilor din faze fixe reprezinta un blestem pentru formatia sa. „S-a jucat pe contre, iar cele doua goluri ale noastre au facut diferenta in acest meci. Sunt multumit de victorie, dar regret ca am luat din nou gol dintr-o faza fixa. Pentru noi, fazele fixe au ajuns un blestem”, a declarat Talnar. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro