Capello, debut cu victorie pe banca Angliei

Fabio Capello si-a inceput mandatul ca selectioner al Angliei cu o victorie impotriva Elvetiei, scor 2-1, intr-un amical jucat miercuri seara pe Wembley . Tehnicianul italian a trimis pe teren o echipa ce a jucat in sistemul 4-5-1, dar care a inceput meciul destul de greu. Inainte de primul fluier s-a tinut un moment de reculegere in memoria jucatorilor lui Manchester United ce au pierit in tragicul accident aviatic de la Munchen de acum 50 de ani. Nici nu au trecut cele 60 de secunde de reculegere ca jocul a si inceput, semn ca toata lumea era foarte nerebdatoare sa vada noua fata a echipei lui Capello. Anglia a avut o posesie mai buna, pentru ca in minutul 40 Jermaine Jenas sa deschida scorul din centrarea excelenta a lui Joe Cole. Elvetienii au egalat in minutul 58 prin Eren Derdiyok, dar nu au putut sa opreasca “Albionul” din cursa spre victorie, golul lui Shaun Wright-Phillips din minutul 62 aducand bucuria in Anglia. Cu toate ca britanicii au aut un joc putin sters, victoria de miercuri seara a fost bine venita pentru moralul jucatorilor lui Capello. Totusi, in cursa lui de a readuce Anglia spre sucesul international, tehnicianul italian va da adevaratul test pe 26 martie, cand va juca impotriva Frantei, la Paris. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor