#olimpiada de iarna #hochei #sua #canada

Canada invinge SUA la Hochei prin golul de aur si castiga titlul olimpic

Canada este noua campioana olimpica la hochei, dupa ce a invins , in prelungiri, Statele Unite, cu 3-2. Golul de aur al reprezentativei "frunzei de artar" a fost reusit de Sidney Crosby.

Al 8-lea titlul olimpic pentru canadieni vine la finalul unui meci incendiar , savurat la maxim de cei peste 20,000 de spectatori prezenti in "Canada Hockey Place". Scorul a fost deschis abia in minutul 12, dupa ce s-au consemnat numeroase ocazii la amebele porti. Jonathan Toews a reluat perfect un sut al lui Mike Richards si l-a invins pe portarul american Ryan Miller.