Calificarea, sub semnul întrebării

Meci neaşteptat de greu al Rapidului contra cehilor de la Mlada Boleslav. Duelul dintre cei doi tineri antrenori, Răzvan Lucescu şi Dusan Uhrin s-a încheiat nedecis, 1-1. Echipele şi-au împărţit perioadele de dominare, cehii jucand mult mai bine în prima repriză, însă giuleştenii au controlat autoritar partida în partea secundă. Cehii au început meciul foarte bine şi au ratat o sumedenie de ocazii, prima în chiar minutul 3, cand Kulic a scăpat singur cu Coman, însă portarul giuleştean a scos excelent. Coman şi-a salvat din nou echipa la finalul primului sfert de oră, respingand miraculos un şut din opt metri al aceluiaşi Kulic. Rapidul a fost dominata copios, cehii combinand în viteză la mijlocul terenului. Elevii lui Răzvan Lucescu au acţionat mai mult pe contraatac şi au trecut pe langă deschiderea de scor prin Bădoi şi Buga. Antrenorul giuleştean a fost forţat să îi schimbe încă din prima repriză pe accidentaţii Mazilu şi Maftei, cu Viorel Moldovan, respectiv Perjă. Cehii au deschis scorul în minutul 41 prin Rajinoch, care a marcat printr-o lovitură de cap, în urma unei faze fixe. Rapidiştii au ieşit mult mai montaţi de la cabine şi au preluat imediat controlul jocului şi au reuşit să egaleze printr-o execuţie superbă a lui Marius Constantin, al cărui şut de la circa zece metri s-a oprit în vinclul porţii lui Miller. Din acel moment jocul a curs într-o singură direcţie, poarta cehilor. Rapidiştii s-au găsit excelent în teren şi au reuşit numeroase acţiuni în viteză. Devierile lui Zicu au pus pe picior greşit apărarea Mladei, însă portarul Miller, imprecizia atacanţilor giuleşteni, sau deciziile brigăzii de arbitri i-au împiedicat pe feroviari să puncteze. Măldărăşanu şi Zicu au reuşit să marcheze, însă primul gol a fost anulat pe motiv de ofsaid, iar fostul dinamovist a preluat cu mana înainte de a relua în plasă. Finalul a fost unul de infarct, Moldovan şi Zicu ratand două ocazii, echivalente cu o calificare. Nu a fost să fie însă pentru Rapid, care acumulează 3 puncte după tot atatea partide. Pentru a nu depinde de rezultatele din ultima etapă, cand giuleştenii vor sta, este nevoie de o victorie la Atena, joia viitoare , contra lui Panathinaikos . Au evoluat formaţiile: Rapid: Coman - Rada, Constantin, Maftei (Perjă 28’), Bădoi - Karamyan, Măldărăşanu, Grigore (Lazăr58’), Zicu – Mazilu (Moldovan 23’), Buga Mlada Boleslav: Miller – Abraham (Smerda 81’), Palat, Brezinsky, Nesvadba - Matejovsky, Vaculik, Polacek (Holub 61’), Pecka - Rajnoch, Kulic