"Cainii roşii" s-au distrat din nou cu grecii

Dinamo a învins cu scorul de 4-1 formaţia greacă Xanthi Skoda, după ce în tur se impusese cu 4-3 şi s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în grupele Cupei UEFA. Aşa cum se aşteptau şefii din ştefan cel Mare, alb-roşii nu au avut de îndeplinit decat o formalitate, depăşind fără niciun fel de probleme o echipă elenă care şi-a confirmat statutul de codaşă a campionatului elen. Ca să fie sigur că-şi va răpune încă din start adversara, antrenorul Mircea Rednic i-a trimis pe teren, pentru prima oară în acest sezon, pe toţi cei trei atacanţi, Ganea, Niculescu şi Dănciulescu. Astfel, ecuaţia calificării s-a rezolvat încă din minutul 12, atunci cand Claudiu Niculescu a deschis scorul cu un şut la vinclu. Cei 30 de fani eleni prezenţi pe stadion s-au liniştit subit. Pe teren, jucătorii oaspeţi s-au trezit parcă din pumni, reuşind şi ei să trimită balonul în plasă, dar tuşierul a anulat eronat golul pe motiv de ofsaid. Furioşi, oaspeţii au continuat să forţeze, obligandu-l pe Gaev să intervină de două ori providenţial pentru a-şi feri echipa de gol. La pauză, Rednic a mai introdus un om de atac, Adrian Cristea. Inspiraţia tehnicianului a fost rapid recompensată, fostul ieşean reuşind să marcheze cu un şut de la 20 de metri la doar un minut după ce a intrat pe teren. În replică, după numai cinci minute, grecii au izbutit să înscrie golul de onoare, cu largul concurs al portarului dinamovist Gaev, care a gafat impardonabil, mai ceva ca stelistul Carlos în partida cu Lyon, scăpand balonul în plasă la o lovitură liberă executată de Paviot. Reuşita lui Xanthi a fost doar un foc de paie , oaspeţii terminand partida în genunchi. Mai întai Dănciulescu a speculat o breşă în apărarea adversă şi l-a executat pe portarul Malarz. Apoi, Claudiu Niculescu a închis tabela cu un şut langă bară din afara careului. Dinamo se califică pentru al doilea an consecutiv în grupele Cupei UEFA, şi îşi va afla viitorii adversari marţi, cand este programată tragerea la sorţi. Dinamo – Xanthi Skoda 4-1 (1-0) Au marcat: Niculescu ('12, ‘82), Ad. Cristea ('47), Dănciulescu ('79) / Paviot (‘52)Dinamo: Gaev - Blay , Moţi, L. Goian (Ad. Cristea '46), R. ştefan – D. şerban (C. Munteanu '46), Mărgăritescu, Pulhac – Dănciulescu, Ganea ( Ropotan '68), Niculescu; Antrenor: Mircea Rednic. Xanthi: Malarz - Wisio, Magradze, Garpozis (Kazakis ‘90+2), Baykara (Torosidis '61) - Korsos, Messera, Barkoglou (Manso '66), Paviot - Vryzas, Labriakos; Antrenor: Iannis Ispirlidis. Arbitri: Igor Egorov – Vladislav Khodeev, Lev Antonov (toţi Rusia). Stadion: Dinamo; Spectatori: 5.000.