Bye Bye Barca!

Un prim obiectiv ratat de „extratereştrii” Spaniei. Barcelona a învins cu 1-0 la Liverpool , dar a ratat prezenţa în sferturile Ligii Campionilor. Nu credeam să văd o campioană en-titre a competiţiei înghesuită în aşa hal de o echipă care pornea cu şansa a doua. S-a întamplat, însă, şi „cormoranii” i-au smuls zambetul de pe faţă lui Ronaldinho . Un Ronaldinho care este de nerecunoscut în acest sezon, un „motor” stricat al Barcelonei, care a fost în această seară mai preocupat să-şi promoveze noua „linie de ghete ”. Dacă ne uităm la cele două partide dintre Liverpool şi Barcelona, englezii au meritat din plin calificarea. Au fost echipa mai bună nu într-o partidă, ci în ambele manşe. În prima repriză a returului, „cormoranii” au nimerit de trei ori bara porţii lui Valdes şi au fost singurii care au contat pe teren. În minutul 35 al partidei, statistica ne arăta că Liverpool a expediat nouă şuturi spre poartă şi Barca, uluitor, niciunul. Spaniolii au răsuflat uşuraţi după ce Riise a fost blocat de bară în două randuri şi au mulţumit divinităţii atunci cand, după o respingere á la Carlos a portarului Valdes, Sissoko a ratat ocazia de a înscrie un gol de la 40 de metri. Repriza a doua a început la fel de fulgerător, cu o ocazie rapidă la poarta Barcei, Liverpool arătand că după pauză nu s-a schimbat nimic. A venit golul lui Gudjohnsen din minutul 75 şi o rază de speranţă pentru „extratereştri”, care mai aveau nevoie de un gol pentru a obţine calificarea. Golul nu a mai venit şi „cormoranii” merg în sferturile Ligii Campionilor, dar nu singuri... Ei nu merg niciodată singuri!