Buzaul elimina Timisoara din Cupa Romaniei

Gloria Buzau a reusit ieri s-o elimine din optimile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal pe Poli Timisoara .. Finalistii editiei trecute au parasit competitia inca din optimi, avind cam aceeasi soarta ca a Stelei in partida disputata in compania Gloriei Buzau. Dupa primele 45 de minute ale intalnirii din Crang dintre Gloria si Poli Timisoara, meciul parea unul linistit, scorul pauzei, 0-0, fiind elocvent in acest sens. Banatenii au deschis scorul cu un sfert de ora inainte de final, cand Stelian Stancu a marcat cu un sut in diagonala.Insa Litu a egalat la ultima faza, trimitand jocul in prelungiri. Romica Bunica, veteranul de 34 de ani al gazdelor a marcat un nou gol important pentru Gloria, transformand un penalty: 2-1. Ex-stelistul Stelian Stancu a egalat cu un sut spectaculos: 2-2 si meciul avea sa se decida la penalty-uri. Dupa loviturile de departajare, Gloria Buzau s-a impus cu scorul general de 7-5. Singurul care a ratat a fost tocmai Gigel Bucur, golgheterul lui Poli. Antrenorul Politehnicii Timisoara, Dusan Uhrin jr , a recunoscut ca echipa sa a fost eliminata in mod meritat de Gloria Buzau, din Cupa Romaniei , admitand ca, la ora actuala, elevii sai nu pot mai mult. “Din punctul meu de vedere a fost un meci extraordinar de frumos, cu tot ce poate avea mai placut un joc de fotbal: rasturnari de scor, faze de poarta, eliminari, penaltiuri. Nu stiu pana unde vom ajunge in Cupa, dar vom trata fiecare meci ca pe o finala, nu avem nimic de pierdut”, a spus antrenorul Gloriei Buzau, Stefan Stoica . Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro