Bunica, ce-ai facut, mosule?

Gloria Buzau a egalat pe Steaua in prelungiri, iar Gigi Becali a ramas neinvins dupa confruntarea celor doua formatii pe care le finanteaza in Liga I. Gloria Buzau - Steaua era unul dintre cele mai asteptate meciuri ale sezonului intern, zvonurile conform carora echipa din Cring ar fi sustinuta financiar de Gigi Becali stirnind aprig curiozitatea de a afla cum arata un blat prestabilit inca de acum sase luni. Intilnirea nu a avut insa nimic din aranjamentele clasice si desi Steaua avea nevoie avida de puncte pentru a putea prinde unul din primele doua locuri, meciul s-a incheiat 1-1, infirmind implicarea lui Becali in stabilirea rezultatului final. Meciul a lincezit in multe momente, ambele formatii evoluind destul de rudimentar pe terenul greu. Prima repriza a apartinut buzoienilor, care au trimis o data balonul in bara (Iovita, min. 37) si au avut o alta situatie buna de a inscrie (Guda, min. 14), in timp ce Steaua a avut initiativa in repriza secunda. Din minutul 70, apararea Gloriei a inceput sa dea rateuri, invitindu-i parca pe ros-albastri sa inscrie, fapt care s-a si intimplat in minutul 79, cind jucatorii Buzaului nu au facut marcaj la un corner al Stelei. Meciul se ducea spre un 0-1 implacabil si multumitor pentru toata lumea, cind veteranul Romeo Bunica a detonat bomba in plasa portii lui Zapata. In al doilea minut al prelungirilor acesta a executat perfect o lovitura libera de la 20 de metri, a egalat, insa reactia sa dupa inscrierea golului nu a fost nicidecum cea a unui om fericit, ci mai degraba a unuia surprins de ceea ce a facut. A ridicat timid un brat spre cer, apoi si-a pus mina la gura si a fost consolat de colegi, pentru ca de felicitari nu putea fi vorba. A fost un meci ciudat, cu un rezultat pe masura, care avantajeaza in primul rind pe CFR Cluj, care duminica, dupa meciul cu concitadina “U”, are sansa de a se distanta la 14 puncte de Steaua. Presedintele ardelenilor din Gruia, Iuliu Muresan, spunea dupa meciul din Cring: “S-a jucat ca in filme. Pentru ca Steaua sa aiba actori mai buni, ii recomand sa il transfere pe Bunica. Este un bun executant. A fost un meci ciudat, un meci din care nu am inteles nimic. Rezultatul, in orice caz, ne convine”. Pe de alta parte, actorul din spatele acestei partide, Gigi Becali, era negru de suparare: “Sint atit de suparat incit nici n-am cuvinte. Asta este. Cind esti prea bun, asta se intimpla. Cine face ca mine, ca mine sa pateasca”. Cit despre antrenorul Marius Lacatus, era normal ca acesta sa fie nemultumit: “Ma deranjeaza atitudinea jucatorilor, nu au fost ritmul si agresivitatea pe care le doream. Ma asteptam la o astfel de replica din partea Gloriei, este o echipa dirza. Nu pot scoate un tap ispasitor pentru golul primit, la orice infringere toti sintem de vina”. Intr-un alt meci al etapei, Gloria Bistrita a invins cu 3-1 la Pandurii Tirgu-Jiu, lasindu-i pe gorjeni pe prima pozitie retrogradanta. In urma rezultatului, Eugen Neagoe a demisionat “pentru a produce un soc la echipa”, fiind al 16-lea tehnician schimbat in 17 etape. Pentru Steaua urmeaza o perioada de foc, urmatorul joc fiind programat luni, cu Gloria Bistrita ( restanta din etapa a 11-a), apoi echipa se deplaseaza pentru meciul din Cupa de la Urziceni, la sfirsitul saptaminii viitoare joaca din nou in campionat (la Piatra Neamt), pentru ca apoi sa-si incheie parcursul in Champions League, la Londra. Arsene Wenger , antrenorul lui Arsenal, se refera deja la partida cu bucurestenii, pe care o va urmari din tribune, el fiind eliminat in jocul pierdut la Sevilla cu 1-3. “Vom incerca in primul rind sa imbunatatim marimea cosului nostru de rufe”, a glumit Wenger, sugerind ca intr-un astfel de cos ar ajunge in vestiarul “cormoranilor”. El a fost eliminat in minutul 80 dupa ce a protestat la adresa arbitrului Eric Braamhaar, atragindu-i atentia ca e naiv, deoarece Daniel Alves a exagerat gravitatea unui fault pentru a trage de timp. Tehnicianul a refuzat sa mearga pe tunel si a continuat sa se certe cu arbitrul de rezerva Reinold Wiedemeijer, ignorind solicitarile acestuia de a parasi zona. Wenger a urmarit ultima parte a meciului dupa un banner publicitar al Ligii Campionilor din spatele bancii.