Bulgaria – Slovenia 3-0

După ce a obţinut un punct în meciul cu Romania, Bulgaria , una din contracandidatele noastre la calificarea pentru Campionatul European din 2008, a învins, pe teren propriu, reprezentativa Sloveniei, cu scorul de 3-0. Slovenii au rezistat pană în minutul 58 în faţa vecinilor noştri de la sud, cand Valeri Bojinov, atacantul lui Juventus Torino , a deschis scorul. După ce cu Romania a obţinut un punct în ultimele zece minute de joc, Bulgaria a dovedit încă o dată o mai mare concentrare pe final de meci şi a mai reuşit să înscrie de două ori pană la final. În minutul 70, Martin Petrov, autorul celor două goluri care au privat Romania de victorie la Constanţa, a dublat avantajul bulgarilor, ca apoi, scorul final să fie stabilit de Telkiyski, în minutul 80. Bulgaria a obţinut astfel patru puncte în primele două meciuri din preliminariile Euro 2008 şi îşi depune serios candidatura pentru calificarea la turneul final.