Boca Juniors, a sasea Copa Libertadores

Juan Roman Riquelme a reusit sa inscrie de doua ori in meciul de miercuri, care urma sa decida castigatoarea Copei Libertadores din acest an. Boca Juniors pleca drept mare favorita, dupa ce in partida tur reusise sa se impuna cu 3-0 in fata celor de la Gremio Porto Alegre . Brazilienii au crezut totusi in sansa lor, mai ales ca erau in fata propriilor suporteri, si s-au napustit in atac inca de la inceput, dar le-au lipsit ocaziile clare de a inscrie. Apoi, zeita Fortuna nu a fost alaturi de ei, Diego Souza semnand o bara in minutul 42. La reluare , au mai avut ocazii Schiavi si acelasi Souza, dar nu au reusit sa finalizeze cu gol. Au facut-o cei de la Boca, in cea de a doua repriza. Riquelme, fotbalist imprumutat pentru sase luni de la Villareal, si-a luat adio de la echipa argentiniana in stil de mare fotbalist, punctand in minutele 69 si 80 si declansand fiesta pe strazile din Buenos Aires . Scor final: Gremio - Boca Juniors 0-2 (0-0), si argentinienii si-au pus in vitrina cel de-al saselea trofeu, dupa cele castigate in 1977, 1978, 2000, 2001 si 2003 si s-au apropiat la doar o Copa Libertadores castigata de marea rivala, Independiente .