Bătăuşii lui Liverpool au îngenunchiat Barcelona

Prima manşă a duelului dintre ultimele două campioane ale Europei s-a încheiat cu victoria lui Liverpool. “Cormoranii” s-au impus cu 2-1 pe Nou Camp în faţa Barcelonei, într-un meci disputat miercuri seară în cadrul optimilor de finală ale Ligii Campionilor Europeni. Deţinătoarea trofeului şi-a arătat limitele în această seară, poate mai mult ca oricand şi s-a văzut foarte clar că este departe de forma excelentă din sezonul trecut. După un debut de meci care a aparţinut oaspeţilor, catalanii au deschis scorul în minutul 14, prin Deco. Mijlocaşul portughez a reluat cu capul o centrare de pe partea stangă a lui Zambrotta. Următoarele 15 minute au aparţinut gazdelor, care au reuşit să ţină sub presiune poarta apărată de Reina. Treptat, englezii au preluat conducerea ostilităţilor la mijlocul terenului, graţie unui presing constant exercitat de linia mediană a “cormoranilor”, care a incomodat serios o construcţie mai mult decat stereotipă a Barcelonei. Liverpool a revenit pe tabela de marcaj cu două minute înainte de pauză, la o gafă a lui Valdes, care l-ar fi făcut oricand invidios pe Carlos. La o banală centrare în careu a lui Finnan, Bellamy a scăpat din marcaj şi a reluat cu capul exact pe direcţia portarului catalan, care a prins în primă fază, însă apoi inexplicabil, a scăpat mingea dincolo de linia porţii. Galezul a imtat apoi o lovitură a lui Tiger Woods , cu trimitere la incidentul de la sfarşitul săptămanii trecute, care i-a adus o amendă de 120.000 de euro, pe motiv că l-a lovit cu o crosă de golf în cap pe colegul său John Arne Riise. Un gol venit perfect pentru “cormorani”, care au început partea secundă într-o clară notă de dominare. Barca a fost incapabilă să construiască în marea parte a reprizei secunde, englezii dominand clar partida. Coşmarul lui Valdez a continuat, goalkeeper-ul catalan provocand o lovitură liberă indirectă din careul echipei sale, după ce a prins o minge trimisă înapoi de un coechipier. A parat însă şutul lui Gerrard, iar Rijkaard a amestecat cărţile în căutarea mutării caştigătoare. A renunţat la închizătorul Motta, aruncandu-l în luptă pe Iniesta, un jucător rapid şi foarte tehnic, apoi l-a înlocuit pe Xavi cu Giuly, însă dispunerea în teren a avut de suferit, catalanii fiind răsfiraţi pe întreg gazonul , iar englezii controlau din ce în ce mai autoritar partida. Victima lui Bellamy a dat lovitura de graţie Barcelonei în minutul 74, cand a reluat în plasă din zece metri, după o intervenţie demnă de “Watts” a lui Marquez , care a şters mingea, oferindu-o pe tavă galezului. Acesta nu a ezitat să îi paseze lui Riise, norvegianul finalizand pentru un 2-1 de vis pentru “cormorani”. Cei doi protagonişti ai incidentului hilar petrecut weekend-ul trecut, au fost eroii lui Liverpool. La două minute, o gafă la mijlocul terenului l-a pus pe Saviola în situaţie excelentă, însă argentinianul a fost blocat din nou de Reina, care a apărat excelent în faţa micuţului atacant, chiar înainte de golul secund al oaspeţilor. Trimterea lui Gudjohnsen în teren a venit oarecum normal, însă islandezul nu a putut face diferenţa. O putea face Deco, în minutul 86, care a executat superb o lovitură liberă din lateral stanga, mingea l-a depăşit pe Reina, însă a lovit bara porţii engleze. Un succes nesperat pentru Liverpool, care pleacă cu prima şansă pentru returul programat peste două săptămani pe Anfield Road. Catalanii au nevoie de o victorie la două goluri diferenţă pentru a se califica în sferturi. Un succes destul de greu de obţinut, avand în vedere că au fost surclasaţi pe propriul teren. Au evoluat formaţiile: FC Barcelona: Valdes - Belleti, Puyol, Marquez, Zambrotta - Motta (Iniesta 54'), Xavi (Giuly 65'), Deco - Messi , Ronaldinho, Saviola (Gudjohnsen 83'). FC Liverpool: Reina - Arbeola, Agger, Carragher, Finnan - Gerrard, Xabi Alonso, Sissoko (Zenden 84'), Riise - Bellamy (Pennant 80'), Kuyt (Crouch 90'+).