Barcelona şi Real Madrid, fără victorii în noul an

Getafe i-a răpit şansa Barcelonei de a reveni pe primul loc în La Liga, remizand pe teren propriu, scor 1-1, dar deznodămantul putea fi mai tragic pentru echipa lui Frank Rijkaard , doar o lovitură liberă din partea luI Xavi aducand un punct în lupta cu Sevilla. Barca, fără Ronaldinho şi Deco, s-a văzut condusă în minutul 53, cand Rafael Marquez a trimis slab înapoi pentru Carles Puyol, iar Dani Guiza a interceptat şi a finalizat pe langă Victor Valdes. Golul egalizator a venit de la Xavi, în minutul 70, care a transformat în gol o lovitură liberă de la marginea careului, obţinută de Andres Iniesta. Nici Real Madrid nu s-a descurcat mai bine în deplasarea de la Deportivo La Coruna, unde a fost învinsă cu scorul de 2-0, graţie golurilor marcate de Capdevila, în minutul 10, şi Hidalgo , în minutul 56. Lider în La Liga rămane FC Sevilla cu 37 de puncte, care a pierdut sambătă cu 1-2 la Zaragoza , urmată de Barcelona, 35 de puncte, şi Real Madrid, 32 de puncte.