Barca, in semifinalele Cupei Spaniei

Echipele FC Barcelona si s-au calificat, joi, in semifinalele Cupei Spaniei, in urma rezultatelor obtinute in mansa secunda a sferturilor de finala ale competitiei. Racing Santander a remizat, in deplasare, scor 3-3, cu Athletic Bilbao, dar s-a calificat dupa ce in tur castigase cu scorul de 2-0. Pentru Athletic Bilbao au marcat Amorebieta '19, Munoz '26 (penalty) si Susaeta '56, in timp ce pentru Racing au inscris Duscher '54, Tchite '73 si Oscar Serrano '90+3. Barcelona s-a calificat datorita victoriei cu scorul de 1-0 in fata formatiei Villarreal , prin golul controversat al lui Henry, din minutul 41. In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0. Elevii lui Rijkaard si-au dominat inca de la inceputul meciului adversarii, dar Diego Lopez, portarul lui Villareal a fost, o data in plus, cel mai bun jucator al echipei sale. Barcelona a presat continuu prin Messi si Iniesta, iar in minutul 40 Thierry Henry a inscris singurul gol al meciului cu o lovitura de cap din pozitie de ofsaid. In repriza a doua, Messi a ratat un penalty, iar scorul a ramas neschimbat , Barcelona obtinand o victorie la limita. In semifinale elevii lui Rijkard vor intalni pe Valencia. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro