Avem biletele pentru Euro 2008

Profitind de pasul gresit facut de bulgari in Albania , "tricolorii" si-au asigurat aseara, matematic, calificarea la Euro 2008. Nationala Romaniei e din nou la un turneu final, dupa o asteptare de peste sapte ani. Echipa lui Piturca s-a impus ieri in Luxemburg, gratie golurilor lui Florentin Petre si lui Marica, si a profitat de infrangerea Bulgariei in Albania pentru a se califica la Euro 2008 cu doua meciuri inainte de finalul preliminariilor. Doar o formalitate cu Luxemburg In ciuda unei aparari super-aglomerate, micuta formatie din Benelux nu a rezistat in fata "tricolorilor", care au jucat fara Mutu, Banel sau Codrea. Prima repriza nu a adus ocazii importante pentru Romania, care a inscris abia pe final, in minutul 42, prin Florentin Petre( foto ). Marica a reusit o trecere frumoasa la mijlocul terenului, printre doi luxemburghezi, a inaintat pe partea dreapta si a centrat in fata portii. Un fundas luxemburghez a incercat o alunecare care l-a prins pe picior gresit pe portarul Joubert si a trimis doar pana la Petre, care a inscris din 5 metri. Florentin Petre (minutul 50) si Marica (60) au fost faultati clar in careu fara sa primeasca penalty, pentru ca atacantul lui VfB Stuttgart sa se razbune in minutul 61, marcand din pasa lui Daniel Niculae . In minutul 73 Chivu isi putea trece si el numele pe tabela de marcaj, insa "lobul" incercat de capitanul nationalei, de la 16 metri, dupa o pasa lunga a lui Tamas, a trecut mult peste transversala lui Joubert. Albanezii ne-au ajutat Nationala lui Dimitar Penev nu a putut scoate decat un egal la Tirana, 1-1 cu Albania. Gazdele au deschis scorul in minutul 32, prin autogolul lui Kisisev, in timp ce Berbatov a marcat singurul gol al bulgarilor. In mintul 90, Albania a ratat un penalty, sutul lui Skela find aparat de G. Petkov. In cele din urma Albania a terminat la egalitate cu Bulgaria, scor 1-1, iar Romania a obtinut biletele la EURO 2008. Echipa nationala a Romaniei mai are de disputat doua partide in Grupa G a preliminariilor EURO 2008, in Bulgaria (17 noiembrie) si cu Albania (21 noiembrie), pe teren propriu. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro