Avantaj Chelsea

Egalul de la Constanţa nici nu mai contează pentru dinamovişti, a căror atenţie în această săptămană s-a îndreptat spre semifinalele Ligii Campionilor. Dacă acum s-ar trage linie şi returul nu s-ar mai disputa, „cainii” ar fi cei mai fericiţi. Două dintre cele patru echipe calificate în penultimul act al celei mai prestigioase competiţii ar aduce calificarea directă în Grupe pentru Dinamo, sezonul viitor, în cazul caştigării trofeul. Acestea sunt Manchester şi Chelsea, iar după prima manşă ambele echipe au un avantaj minim în faţa adversarelor. Joe Cole, deschizător de drumuri Miercuri, la Londra, Chelsea s-a impus la limită în faţa rivalilor de la Liverpool , scor 1-0, la capătul unui meci tensionat şi marcat de duelul celor doi antrenori: Jose Mourinho şi Rafael Benitez. Caştig de cauză a avut portughezul, iar mulţumirile sale vor trebui să fie îndreptate către Joe Cole, care a marcat primul gol pentru Chelsea împotriva celor de la Liverpool în competiţiile europene. Golul, marcat în minutul 29, după o cursă incredibilă a lui Drogba, care a centrat perfect în faţa porţii, este unul crucial pentru echipa lui Jose Mourinho, care pe Anfield, peste o săptămană poate, va încerca să apere fragilul avantaj. Portarii şi-au făcut datoria Portarul lui Liverpool, Pepe Reina a salvat miraculos în două randuri în faţa lui Frank Lampard şi a păstrat echilibrul partidei, în timp ce Petr Cech a avut grijă că Chelsea să nu primească gol pe propriul teren, salvand excelent vole-ul lui Steven Gerrard de la marginea careului, la o fază creată de proaspăt intratul Peter Crouch. Atacantul Albionului a avut un impact instant după ce la înlocuit pe Craig Bellamy, decizia lui Benitez de a începe cu “eroul de pe Nou Camp” dovedindu-se a fi total neinspirată. Mourinho a caştigat tactic Cu Bellamy în atac şi Mascherano la mijloc, în locul lui Momo Sissoko, Liverpool a avut mult de suferit în prima repriză, cand gazdele au dominat autoritar meciul. După marcarea golului, răspunsul lui Liverpool a fost unul şters şi oferit de o lovitură de cap a lui Gerrard, după centrarea lui Dirk Kuyt. În repriza a doua, situaţia s-a schimbat, iar „cormoranii” au avut perioade lungi în care au înghesuit Chelsea, însă finalizările au lipsit sau au fost oprite de Petr Cech. Partea secundă a echilibrat meciul şi la captiolul posesie, deşi Liverpool a avut un oarecare avantaj, mai mic totuşi decat cel teritorial, unde Liverpool a dominat clar, dar asta numai după marcarea golului. Jose Mourinho a declarat la finalul partidei că evoluţia echipei sale în prima repriză a fost superbă, în timp ce în mitanul secund ocaziile s-au ivit doar pe contraatac .