AS Roma, victorie superba in fata Realului

Oricat de mare ar fi o echipa, cand joaca sub presiune are mari sanse sa fie ingenuncheata. A fost cazul celor de la AC Milan si Sevilla, marti seara, iar in a doua zi a returului optimilor Ligii Campionilor a venit si randul celor de la Real Madrid . Multipla campioana europeana s-a lasat cotropita de romani. Veniti la adapostul unui “2-1” obtinut pe Olimpico, italienii s-au impus cu acelasi scor si pe Santiago Bernabeu , calificandu-se in sferturile de finala ale competitiei. Apararea este cea mai de temut arma a peninsularilor, iar ei stiau asta de la bun inceput, astfel ca un 0-0 i-ar fi multumit pe deplin. Condusi de capitanul Francesco Totti, romanii au intrat asadar increzatori pe teren. Cei 31 de ani se vedeau pe fata Cavalerului, insa in joc nu s-au simtit deloc, pentru ca Totti, ca orice veteran, trecuse prin multe la viata lui, inclusiv prin macelul de pe “Teatrul Viselor”, din sezonul trecut, cand Manchester United i-a batut pe italieni cu 7-1. Ranile erau inca deschise, insa si dorinta elevilor lui Spalletti de a face uitata respectiva “piesa” era mare. Artistii italieni isi faceau acum aparitia pe o alta scena, intr-o corida , unde publicul, de altfel civilizat, ar fi vrut sa ii vada de asemenea rapusi. De la Real lipseau insa cativa dintre cei mai de temuti toreadori: Ruud Van Nistelrooy , Arjen Robben, Christoph Metzelder, Wesley Snejder si suspendatul Sergio Ramos; iar taurii s-au incapatanat sa moara. Au impus ritmul partidei, au fost mereu primii care au ajuns la balon si si-au pus in dificultate adversarii, s-au lasat dominati, insa au fost tot timpul periculosi. Aquilani a subliniat asta inca din minutul sapte, cand in urma unui corner a ratat de putin deschiderea scorului. Francesco Totti nu a reusit nici el sa trimita pe poarta, de la marginea careului, iar momente de nervozitate aveau sa apara la poarta cealalta, unde Alexander Doni nu a prins o lovitura libera a lui Guti. Pericolul a fost indepartat de Amantino Mancini, iar Doni s-a descurcat mult mai bine in minutul 15, cand a retinut un sut deviat al “bestiei” Baptista. Totusi, Roma s-a apropiat si mai mult de gol, Aquilani trecandu-si in cont doua mari ocazii de a marca, in minutul 18. Prima a venit in urma unui sut bomba de la 20 de metri, ce a intalnit vinclul portii, ca a doua sa vina ca o continuare a fazei, cand insa s-a opus Iker Casillas. La inceputul reprizei secunde, Real a avut si ea parte de o bara, insa tot Roma a fost echipa mai periculoasa. Cicinho s-a vazut singur pe partea dreapta si a intors balonul pentru Perrotta, dar Casillas si fundasii sai s-au descurcat suficient de bine pentru a indeparta pericolul din careul mic. Giallorossi au privit apoi cum bara se opune pentru a doua oara deschiderii scorului, cand Vucinic a incercat sa puna capat partidei. Si daca n-a fost sa inscrie, atacantul Romei a reusit cateva minute mai tarziu sa obtina un cartonas rosu pentru Pepe, care l-a faultat in minutul 70, la marginea careului, pentru a primi al doilea cartonas galben . Roma a trecut imediat in avantaj si nu doar numeric. Tonetto a centrat perfect si Rodrigo Taddei i-a luat fata lui Heinze pentru a inscrie puternic cu capul, cu o zi inainte sa implineasca 28 de ani. Real nu s-a predat si a oferit replica in mai putin de minut, chiar daca intr-un mod controversat. Raul era evident in ofsaid, cand a primit o pasa de la Robinho, si a plasat mingea pe langa Doni. Zambetul ii reaparuse pe buze capitanului spaniolilor si speranta se reaprindea in inimile suporterilor. Mai era insa nevoie de un gol pentru a trimite meciul in prelungiri si disperarea se putea vedea in jocul madrilenilor. Era insa o disperare pozitiva, o disperare motivanta si elevii lui Schuster puteau fi zariti cum se incurajau unii pe altii la fiecare pasa, fiecare dribling, fiecare sut care le iesea. Din pacate pentru ei, italienii au pus rezultatul in afara oricarui dubiu in minutele de prelungire, cu un alt gol. Fostul jucator de la Madrid, Panucci, a executat o lovitura libera pana la unul dintre singurii colegi ce s-a obosit sa urce in careul advers. Cu gandul mai mult la urmatoarea faza de atac, madrilenii au fost superficiali, iar Vucinic a reluat dintre Casillas si Fabio Cannavaro, inscriind cu capul de la sase metri si reducand publicul de pe Bernabeu la tacere. Drenthe a avut puterea sa mai incerce un atac pentru gazde, insa, la poarta cealalta, lacrimile din ochii lui Casillas spuneau totul. Spectatorii erau in asentimenul carismaticului portar si toti incercau, in cele cateva secunde ramase de joc, sa isi explice cum o echipa care investeste zeci de milioane de euro, anual, in “toreadori”, paraseste Europa prematur, pentru al doilea sezon consecutiv. Au fost insa intrerupti de fluierul arbitrului grec si de bucuria italienilor. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro