Arsenal, ţinută în şah de Bolton

Arsenal Londra a încheiat la egalitate, 1-1, partida disputată duminică pe teren propriu, în cadrul şaisprezecimilor de finală, în faţa formaţiei Bolton Wanderers. După o primă repriză slabă, căpitanul oaspeţilor, Kevin Nolan, a adus-o pe Bolton în avantaj, la cinci minute de la reluare , cu un şut la colţul scurt, care l-a învins pe Almunia. „Tunarii” au declanşat un adevărat asalt la poarta oaspeţilor, încurajaţi de cei peste 59.000 de mii de spectatori prezenţi în tribunele impresionantului Emirates Stadium. Elevii lui Arsene Wenger au reuşit egalarea în minutul 77, cand Toure a înscris cu o spectaculoasă lovitură de cap, după ce o centrare dintr-o lovitură liberă a lui Fabregas a fost deviată de un fundaş al lui Bolton. Un rezultat sub aşteptări pentru „tunari”, care duminica trecută reuşiserp să îngenuncheze liderul din Premier League , cu 2-1, tot pe Emirates Stadium. Partida urmează să se rejoace pe Reebok Stadium, arena celor de la Bolton.