Arsenal se distanteaza la 5 puncte, in Premiership

Formatia condusa de Arsene Wenger a castigat luni seara meciul impotriva celor de la Blackburn, scor 2-0, avandu-i ca marcatori pe Philippe Senderos si Emmanuel Adebayor. Ultima partida din etapa cu numarul 26 din Premier League a fost una de mare importanta pentru “tunari” deoarece principala rivala la titlu, Manchester United, pierduse derby-ul orasului si implicit posibilitatea de a mai aduna niste puncte. Profitand de scaparea “diavolilor rosii”, elevii lui Wenger au pus tunurile pe cei de la Blackburn. Meciul a fost unul foarte disputat, Senderos deschizand scorul in minutul 4 printr-o lovitura de cap la un corner executat cu maiestrie de Eduardo da Silva. Cu toate ca puteau sa-si adjudece victoria intr-un mod mult mai lejer, Alexander Hleb trimitand balonul in bara pe finalul reprizei secunde, cei de la Arsenal au disputat un meci de uzura la mijlocul terenului. Fanii nu au putut vedea de data aceasta un adevarat spectacol, dar toata lumea stia cat de importante sunt cele trei puncte puse in joc. Spiritele s-au mai calmat atunci cand Adebayor a marcat in minutele de prelungire cu un sut la coltul scurt. Gruparea de pe “Emirates” se afla acum pe primul loc, avand 5 puncte in plus fata de pozitia secunda. Cursa pentru titlu va fi una foarte stransa deoarece mai sunt de jucat 12 etape pana la final, iar Arsenal mai are de intalnit pe Manchester United in Cupa Angliei si pe AC Milan in optimile Champions League. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor