Andone: "Mi-e rusine"

Tehnicianul CFR-ului a dat vina pe elevii sai ca i-au subestimat pe ciprioti, a recunoscut ca a gresit la pauza cand nu a fortat totul pe cartea atacului si ca sansele clujenilor de a se califica s-au redus drastic. Infrangerea de joi seara, fara drept de apel, a echipei CFR Cluj in fata celor de la Anorthosis Famagusta , scor 1-3, din turul doi preliminar al Cupei UEFA, a produs multa tristete in stafful ardelenilor. Acestia spera ca fotbalistii sa depaseasca rapid esecul si sa se revanseze contra Stelei, in campionat, meci programat maine (ora 20:30, Kanal D). La mai putin de 24 de ore dupa prestatia umilitoare a echipei sale dupa primul examen adevarat, Andone era in continuare extrem de nervos. "Am probleme mari. Nici nu mai are rost sa vorbesc, pentru ca de fapt nu stiu ce sa mai zic. Mi-e rusine de acest rezultat", a spus "Falcosul". Apoi tot el a continuat: "Le cer iertare suporterilor. Nu stiu ce se mai poate face acum. Calificarea este aproape compromisa. Si totusi trebuie sa jucam chiar daca mai avem doar 10 la suta sanse de calificare". Antrenorul a incercat apoi sa gaseasca scuze pentru infrangere si a dat vina pe propriii fotbalisti: "Am incercat sa-i fac pe jucatori sa inteleaga ca Anorthosis nu este o echipa slaba si are traditie in Cipru, ca are fotbalisti de valoare, dar ei au luat meciul usor. S-au oprit aiurea la primul gol, pentru ca au crezut ca mingea s-a dus in aut. Ca sa nu mai spun ca celelalte doua goluri le-am luat din cauza unei foarte proaste organizari din aparare. Asta este, am primit o lectie de fotbal". Totusi, Andone a avut curajul sa spuna ca si el a gresit: "Nu acesta este jocul CFR-ului. Cred ca am avut si ghinion pentru ca daca intram cu avantaj, dupa primele 45 de minute am fi castigat. La pauza, m-am gandit sa joc cu doua varfuri, dar am gresit pentru ca am vrut sa mai astept". Clujenii au inceput meciul cu o formula 4-2-3-1, singurul atacant fiind Didy, a carui evolutie a fost execrabila. "Cipriotii au avut trei contraatacuri si au dat trei goluri. Poate i-am luat cam de sus", a spus si Trica dupa meci. In schimb, site-ul gruparii cipriote sintetizeaza cel mai bine acest meci: "Jucatorii echipei Anorthosis i-au umilit pe snobii romani. Echipa lui Ketbaia a impresionat. Suntem favoriti la calificare". Afla care sunt cele mai importante stiri ale zilei intr-una dintre cele mai bune selectii de informatii. Aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale al Acasa.ro