Ancelotti, entuziasmat de evoluţia lui Ronaldo la debut

Carlo Ancelotti s-a declarat foarte mulţumit de prestaţia lui Ronaldo la debutul atacantului brazilian în tricolul lui AC Milan. Fostul star al lui Real Madrid a evoluat 30 de minute în victoria cu 2-1 obţinută de „Rossoneri” duminică, pe propriul teren în faţa formaţiei Livorno . Varful brazilian, în varstă de 30 de ani l-a înlocuit în teren pe compatriotul său Ricardo Oliveira, în minutul 60 al partidei jucate duminică pe San Siro. ”A jucat foarte bine. A creat trei situaţii de gol, a pus în pericol poarta adversă şi a reuşit să scape de marcaj foarte uşor. Trebuie să se pună la punct cu pregătirea fizică, însă sunt convins că va fi de foarte mare ajutor pentru echipa noastră. Este un fotbalist foarte talentat. Are viteză, este puternic şi ethnic şi are o viteză de reacţie foarte bună”, a afirmat tehnicianul italian despre atacantul adus de la Real Madrid pentru 7.5 milioane de dolari. La randul său, Ronaldo şi-a declarat satisfacţia pentru debutul reuşit la AC Milan. „A mers foarte bine. Încă mai am de lucru la cateva capitole, însă sunt mulţumit de felul în care am debutat. Mai devreme sau mai tarziu vor veni şi golurile”, a afirmat fostul caştigător al Balonului de Aur.