Alkmaar şi Bremen amană verdictul pentru retur

Meciul din sferturile Cupei Uefa dintre AZ Alkmaar şi Werder Bremen s-a încheiat nedecis, scor 0-0, olandezii menţinandu-şi invincibilitatea pe teren propriu în competiţiile europene. Nemţii se pot considera însă uşor favoriţi pentru pardida retur. Ironic este faptul că, într-o seară plină de goluri, meciul care promitea cele mai multe reuşite s-a încheiat nul. AZ a început partida calm, încercand să construiască de la zero orice fază de atac şi acest lucru le-a permis oaspeţilor să îşi treacă în cont cateva ocazii prin Miroslav Klose . Prima ocazie a olandezilor a venit abia după o jumătate de oră de joc, cand portarul Wiese a respins cu greu mingea trimisă periculos de Maarten Martens. În repriza secundă, cele două echipe s-au trezit la viaţă, ambele obţinand cornere chiar în primele cinci minute de joc, însă Moussa Dembele şi Danny Koevermans au fost opriţi de Wiese, în timp ce Diego a fost şi el oprit de Waterman. Wome a fost aproape să îşi îngroape echipa, după ce o pasă greşită trimisă înapoi era cat pe ce să fie interceptată de Koevermans. Wome nu s-a oprit şi a continuat să-şi ajute oponenţii şi a trimis mingea pe langă coechipierul său din poartă, ca în ultimă instanţă să respingă balonul de pe linia porţii. Din fericire pentru echipa sa, Wome a ameninţat şi poarta celor de la Alkmaar, executand periculos o lovitură liberă în urma căreia Watterman a necesitat îngrijiri medicale. Arbitrul şi-a făcut şi el apariţia pe finalul partidei, după ce i-a arătat lui Gretar Steinsson al doilea cartonaş galben şi l-a eliminat, ca apoi, după consultarea cu arbitrul asistent, să anuleze cartonaşul galben şi să-i permită jucătorului gazdelor să-şi reia locul în teren. Meciul s-a terminat la egalitate, după ce AZ nu a reuşit să-şi materializeze superioritatea, iar verdictul final în privinţa calificării se va da joia viitoare , în Germania.