Ajax, PSV şi AZ, la egalitate înaintea ultimei etape

AZ Alkmaar a depăşit în clasament PSV Eindhoven şi Ajax, cu o etapă înainte de final, toate cele trei echipe afandu-se la egalitate de puncte, 72, despărţite doar de golaveraj. Mitea a marcat din nou pentru Ajax Mijlocaşul Nicolae Mitea , introdus pe teren în minutul 74, a marcat golul de 5-2 pentru Ajax Amsterdam în meciul caştigat, duminică, pe teren propriu, scor 5-2, în faţa formaţiei Sparta Rotterdam . Ogăraru a fost titular, dar a fost înlocuit după numai 30 de minute de joc, cu Keneth Perez. Wesley Snijder a marcat de două ori în primele 17 minute, iar golul lui Klaas-Jan Huntelaar din minutul 21 avea să ofere Ajaxului o victorie lejeră, însă Sparta a revenit. Întai cu un gol înaintea pauzei, al lui Rachid Bouaouzan, ca apoi Moreno Freire să reducă deficitul la doar un gol, în minutul secund al reprizei a doua. Kenneth Perez a transformat un penalty în minutul 76 şi a calmat spiritele la Amsterdam, ca Nicolae Mitea să stabilească scorul final în minutul 82. Titlul se decide în ultima etapă PSV a început ziua cu un avantaj de două puncte în faţa urmăritoarelor, dar înaintea ultimei etape se vede condusă la golaveraj cu 7 reuşite. PSV a remizat, în deplasare, scor 1-1, cu FC Utrecht , într-un meci în care Lucian Sanmărtean, accidentat, nu a evoluat pentru gazde, iar AZ Alkmaar s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei SC Heerenveen. În urma acestor rezultate, Ajax, AZ şi PSV au acelaşi număr de puncte, 72. Primul criteriu de departajare în campionatul Olandei este golaverajul, astfel că AZ Alkmaar este lider în clasament, cu golaveraj 53, urmată de Ajax (golaveraj 47) şi PSV Eindhoven (golaveraj 46). Caştigătoarea titlului în Olanda se va decide în ultima etapă, programată în 29 aprilie, cand Ajax va întalni în deplasare formaţia Willem II, AZ Alkmaar va juca la Rotterdam, cu Excelsior, iar PSV Eindhoven va primi vizita echipei Vitesse Arnhem.