Ajax învinsă de Espanyol

Espanyol Barcelona şi-a asigurat prezenţa în şaisprezecimile Cupei Uefa, în urma unei victorii convingătoare în deplasarea de la Amsterdam, unde Ajax a pierdut cu scorul de 0-2. Walter Pandiani a deschis scorul pentru spanioli , care caştigaseră primele două partide, în minutul 35, cu o lovitură de cap precisă. Cu doisprezece minute înainte de final, acelaşi Pandiani s-a aflat la originea golului doi, driblandu-şi cu uşurinţă adversarul direct, nimeni altul decat George Ogăraru, ca apoi să-i paseze excelent lui Feran Corominas pentru golul doi. Formaţiei gazdă i-a lipsit creativitatea şi cu greu au pus în dificultate apărarea spaniolă. Espanyol s-a calificat în primăvara europeană, cu nouă puncte în trei partide, iar Zulte Waregem cu Ajax se vor înfrunta pe 13 decembrie pentru locul doi în grupă. Ajax trebuie însă să nu piardă această partidă la o diferenţă mai mare de patru goluri, pentru a fi sigură de calificarea mai departe. Ogăraru a fost integralist la Ajax, în timp ce Mitea a fost introdus la pauză în teren, în locul lui Roger.