Ajax a umilit PSV, la Eindhoven

Fostul stelist George Ogăraru a fost integralist în meciul pe care Ajax Amsterdam l-a disputat în deplasare la Eindhoven, cu PSV şi pe care “lăncierii” l-au caştigat cu incredibilul scor de 5-1, reintrand în cursa pentru titlu. Nu a reprezentat nicio surpriză că atacantul s-a dovedit a fi omul zilei pentru campioana en-titre, olandezul deschizand scorul în minutul 17 al partidei. Wesley Sneijder a dublat avantajul cu un minut înainte de pauză, ca Patrick Kluivert, intrat pe teren în repriza a doua, să readucă PSV în luptă, în minutul 68. Huntelaar şi-a trecut în cont “dubla”, restabilind diferenţa de două goluri, la patru minute după golul lui Kluivert, în timp ce fanii gazdelor au rămas înmărmuriţi de golurile lui Gabri, minutul 73, şi Kenneth Perez , în minutul 89, care au pecetluit o victorie incredibilă pentru Ajax, chiar pe terenul marei rivale. AZ Alkmaar a căzut pe locul trei, între timp, după ce a remizat, 0-0, la Heracles, în timp ce Ajax acumulează 62 de puncte după 29 de etape, cu două mai multe decat AZ şi cinci mai puţine decat liderul PSV.