Adversari Romania: Belarus – Slovenia 4-2

Naţionala Belarusului a obţinut prima victorie în grupa G, după ce a învins Slovenia , la Minsk, după un meci spectaculos. Denis Kovba a adus gazdele în avantaj după numai 15 minute, ca apoi, pană la pauză, slovenii să întoarcă rezultatul. În minutul 17, Bostjan Cesar a înscris primul gol al oaspeţilor, în timp ce Klemen Lavric a marcat pentru 2-1, cu două minute înainte de pauză. Repriza a doua a însemnat ieşirea la rampă a lui Sergei Kornilenko, autorul a două goluri foarte importante, în minutele 52 şi 60, care au întors scorul în favoarea gazdelor. Korytko a stabilit scorul final, în minutul 85 al partidei, şi a pecetluit prima victorie a Belarusului, care a jucat deja cu favoritele grupei, Romania şi Olanda. Slovenia are trei puncte obţinute, cu unul mai puţin ca Belarus, dar şi un meci mai puţin disputat.