Steaua - Rapid 1-1. Meci electrizant, Rapidul frustrat

Tărie de caracter. Asta a arătat Steaua în meciul cu Rapid, revenind de la 0-1 cu un om mai puţin pe teren. Partida a fost electrizantă, ultimele zece minute avand încărcătura unui thriller de calitate. Istoria meciului a început în minutul 20, cand Rapidul a preluat conducerea prin golul înscris de Nicolae Grigore. A fost o fază creată de Zicu, care a pasat decisiv. Steaua a luat foc, şi Neşu a făcut exact ce nu trebuia: a faultat dur, inutil, şi a fost eliminat direct. Din acel moment, Rapidul a controlat meciul, dar nu a îndrăznit să încerce lovitura decisivă. S-a mulţumit să joace la mica ciupeală. I-a fost fatal. Steaua a mutat decisiv, cu Opriţa şi Thereau introduşi alături de Badea şi Dică. Şi curajul i-a fost răsplătit de Opriţa, care a egalat în minutul 84, după o sarabandă de ratări. A urmat forcingul Rapidului, care a ratat incredibil – două bare în aceeaşi fază, şi meciul s-a terminat cu un egal frustrant pentru Rapid. Iată şi echipele intrate pe teren la fluierul lui Marian Salomir: Steaua: Carlos, Petre Marin , Goian, Ghionea , Neşu, Nicoliţă, Paraschiv , Lovin, Cristocea, Dică, Vali Badea Rapid: Coman, Maftei, Marius Constantin, Rada, Bădoi, Karamian, Grigore, Lazăr, Buga, Zicu, Moldovan