Rapid, scoasa din lupta pentru locul secund

Cu patru etape inainte de finalul campionatului, in lupta pentru locul secund au mai ramas CFR Cluj si Steaua. Rapidistii au fost scosi din cursa, dupa ce au pierdut sambata, cu 3-2, partida cu ardelenii. Cu sabia deasupra capului, cristiano Bergodi nu avea alta varianta decat victoria in fata Rapidului. Cu nu mai putin de opt straini (sapte portughezi si un brazilian) in primul 11, CFR Cluj s-a instalat destul de confortabil in jumatatea rapidista, insa oaspetii au fost cei care au avut ocaziile mai mari. Stadionul din Gruia a fost redus la tacere dupa doar un sfert de ora de la debutul jocului, Mazilu reluand in plasa pasa lui Badoi. Ardelenii nu au resimtit socul, iar dupa alte 18 de minute se aflau deja in avantaj prin golurile marcate de Didy (‘32, ‘33). La reluare , Ianis Zicu a restabilit egalitatea (‘49), ducand partida spre un final incendiar. Lovitura de gratie a fost data de Semedo cu sase minute inainte de final, profitand din plin de nesiguranta portarului rapidist. "Sper sa ne bucuram la finalul sezonului de locul secund, pentru ca pozitia a treia cred ca ne-am adjudecat-o. Baietii au intrat cu o determinare extraordinara din primul minut si au reusit sa faca un meci mare, o adevarata demonstratie de fotbal. Dar cred ca diferenta au facut-o si «ciurucurile» de fotbalisti straini pe care i-am adus aici, cu ajutorul carora am dominat aceasta partida. Este o zi extraordinara pentru mine, comparabila cu cea in care am promovat. Acum vom merge cu incredere si in stefan cel Mare", a declarat presedintele CFR-ului, Iuliu Muresan . De partea cealalta, George Copos si-a criticat dur jucatorii, mentionand si faptul ca ar trebui ca toti cei de la Rapid sa se apuce de agricultura. "Am vazut o echipa Rapid obosita si sunt foarte dezamagit. Ar trebui sa mergem cu totii la agricultura, pentru a vedea cat de greu se castiga banii. Clujul a meritat victoria si am fost impresionat de darzenia strainilor din echipa lor", a comentat patronul giulestenilor. Razvan Lucescu a mentionat ca echipa sa a suferit intreg sezonul din cauza naivitatii psihice. "A fost un meci care pe care, foarte spectaculos si la fel de aspru. Fiecare echipa ar fi putut sa castige. A facut-o Clujul. Asta e, viata merge inainte. Problema este ca am luat doua goluri intr-un singur minut, iar asta arata naivitatea psihica de care am dat dovada de-a lungul acestui sezon", a precizat tehnicianul "visiniilor".