PSV eliminată din Cupa Olandei!

NAC Breda a realizat surpriza sferturilor de finală în Cupa Olandei, după ce a învins, pe teren propriu, liderul din Eredivisie, PSV Eindhoven, cu un remarcabil 3-0. După o primă repriză încheiată la egalitate, NAC a găsit de trei ori drumul spre poarta oaspeţilor. Edwin de Graaf a spart gheaţa, iar Anouar Diba şi Glen Salmon au şocat total formaţia din Eindhoven. Ajax Amsterdam a evitat un astfel de şoc şi a trecut cu 2-0 de Willem II Tilburg. Golurile, cate unul pe repriză, au fost înscrise de Klaas Jan Huntelaar , respectiv Johnny Heitinga, şi s-au dovedit suficiente pentru ca Ajax să se califice în semifinale. Mitea a fost introdus pe teren în minutul 55, în locul lui Leonardo şi a fost avertizat cu cartonaş galben în minutul 87, în timp ce Ogăraru, accidentat, nu a fost inclus în lot. Nourdin Boukhari a calificat AZ Alkmaar mai departe, contribuind decisiv la victoria cu 2-1 în meciul cu Utrecht . Boukhari a deschis scorul în minutul 28, ca apoi să dubleze avantajul cateva minute mai tarziu. Atacantul francez Loic Loval a redus din handicap în repriza a doua, însă Utrecht nu a găsit golul egalizator. În ultima partidă a sferturilor, RKC Waalwijk a oferit fanilor un moment de bucurie, obţinand o calificare surprinzătoare în dauna formaţiei Roda. Waalwijk, care a reuşit doar patru victorii în acest sezon din Eredivisie, s-a impus cu scorul de 1-0, prin golul lui Ricky van den Bergh din minutul şase.