Leverkusen, călcată în picioare de Osasuna!

Osasuna şi-a asigurat prezenţa în semifinalele Cupei Uefa, după ce a zdrobit, cu scorul de 3-0, forma ţia Bayer Leverkusen , chiar pe terenul acesteia. Golurile lui Carlos Cuellar, David Lopez şi al rezervei Pierre Webo le-a oferit spaniolilor o victorie răsunătoare în prima manşă a sferturilor competiţiei. Osasuna a avut parte de un start de vis, Cuellar înscriind chiar în primul minut de joc, cu o lovitură de cap care a amuţit fanii echipei gazdă. Oaspeţii aproape că şi-au dublat avantajul şase minute mai tarziu, cand acelaşi Cuellar s-a aflat la capătul unei centrări din corner, nereuşind însă să nimerească spaţiul porţii. Bayer a încercat să pună în pericol poarta spaniolilor prin Andrei Voronin şi Stefan Kiessling, însă Ricardo s-a opus de fiecare dată. După o ratare monumentală în minutul 71, Lopez a reuşit să dubleze avantajul Osasunei, după ce a fost servit excelent de Savo Milosevic în interiorul careului, trei minute mai tarziu. După alte două minute, Osasuna a dat lovitura de graţie, după ce acelaşi Milosevic l-a servit excelent şi pe Webo, care la prima atingere de balon a lobat mingea peste Adler, reducand la tăcere spectatorii de pe BayArena. Osasuna mai putea marca, însă şi acest avantaj este suficient pentru ca spaniolii să plece cu prima şansă în partida retur, avand de îndeplinit o simplă formalitate pe propriul teren pentru a ajunge în premieră într-o semifinală de competiţie europeană.