Germania ţinută în şah de Cipru

Cipru – Germania 1-1 Germania, cu o listă mare de accidentaţi, nu a reuşit miercuri seara să obţină decat un rezultat de egalitate în deplasarea din Cipru. Michael Ballack a sărbătorit cea de-a 75 selecţie în echipa naţională cu un gol în minutul 15 al meciului din grupa D şi ocaziile s-au ţinut lanţ la poarta ciprioţilor. Însă gazdele au reuşit să egaleze, chiar înainte de pauză graţie unui şut din vole al lui Yiannakis Okkas. Astfel, golul lui Ballack, al 35-lea pentru naţională, a fost insuficient pentru a aduce Germaniei a patra victorie din tot atatea posibile în grupa D, echipa condusă de Loew pierzandu-şi concentrarea în faţa unui adversar modest. După patru partide, Germania acumulează 10 puncte şi este la egalitate pe primul loc cu Cehia. Cipru se află pe locul patru, cu patru puncte, la două puncte în spatele Slovaciei, care se află pe locul trei. Irlanda – San Marino 5-0 Un hat-trick din partea lui Robbie Keane a asigurat victoria Irlandei în meciul cu San Marino, ultimul disputat pe stadionul Lansdowne Road, acesta urmand să fie închis pentru renovare . Victoria, prima obţinută de Irlanda în cele patru partide disputate pană acum în grupa D, a urcat echipa „verzilor” pe locul cinci în grupă, cu patru puncte. Irlanda a preluat conducerea graţie unui autogol din partea lui Simoncini, în minutul 7, ca în minutul 24 Kevin Doyle să majoreze scorul. A urmat hat-trick-ul lui Keane, atacantul lui Tottenham , care va da piept şi cu Dinamo în grupele Cupei Uefa, acesta înscriind în minutele 31, 57 – din penalty- şi 85.