#finala europa league #atletico madrid #castigatori finala europa league #cupa europa league

Finala Europa League a fost castigata de echipa Atletico Madrid

Finala Europa League, desfasurata miercuri seara pe stadionul National Arena din Bucuresti, a fost castigata de formatia Atletico Madrid.

Atletico Madrid s-a impus in cu scorul de 3-0 (2-0), in fata altei echipe spaniole, Athletic Bilbao. Golurile meciului au fost marcate de Falcao, in minutele 7 si 34, si de Diego in minutul 88. Partida a fost urmarita de 52.347 de spectatori.

Imediat dupa incheierea finalei, a avut loc ceremonia de inmanare a trofeului Europa League.

Festivitatea a inceput cu acordarea medaliilor onorifice pentru brigada de arbitri. Apoi, la tribuna oficiala, jucatorii lui Athletic Bilbao au primit din partea presedintelui UEFA, Michel Platini, medaliile rezervate finalistilor.

Cupa Europa League a fost inmanata celor de la Atletico Madrid de Printul Felipe, fiul Regelui Juan Carlos I si mostenitor al tronului Spaniei.