Espanyol, calificată de Zeiţa Fortuna

Dacă în Liga Campionilor, spaniolii au rămas fără nicio echipă, în Cupa UEFA situaţia este cu totul alta. Ibericii au trei dintre cele patru semifinaliste, însă una dintre ele a ajuns în careul de aşi graţie unui noroc fantastic. Espanyol a reuşit un 0-0 miraculos pe Da Luz din Lisabona, în faţa Bemficăi. După succesul cu 3-2 pe propriul teren în urmă cu o săptămană, catalanii erau văzuţi drept victime sigure pe “vulturilor”. Benfica a atacat cu răutate încă din primele momente ale returului şi a pus repede stăpanire pe joc. Oaspeţii şi-au arătat primii colţii, în minutul 12, cand Pandiani a pătruns pe partea stangă şi a şutat, Quim era bătut, însă mingea a întalnit bara. La cealaltă poartă, Iraizoz a început să facă minuni încă din prima repriză, intervenind excelent în două randuri în faţa lui Simao şi Miccoli. Odată cu debutul reprizei secunde oamenii lui Fernando Santos au început să se precipite, însă aduceau cu mare uşurinţă balonul în careul advers. Rui Costa a reuşit „performanţa” de a rata din doi metri, în minutul 66, goalkeeper-ul oaspeţilor reuşind să respingă în ultimul moment de pe linia porţii. În minutul 72, frustrarea atingea cote maxime în randul celor 70.000 de suporteri fanatici ai „vulturilor”, favoriţii lor şutand de două ori în bară la două faze succesive. Părea că vedem din nou meciul tur dintre Benfica şi Dinamo din şaisprezecimi, însă golul salvator nu a mai venit pentru formaţia lui Santos, spre disperarea fanilor lusitani. ”Călăii” dinamoviştilor şi-au găsit naşii, deşi după modul în care s-a desfăşurat partida, cei care ar fi trebuit să se bucure sunt portughezii. Dar cine a spus că fotbalul este un joc corect?