Eric Bicfalvi, noua stea

Steaua a suferit din greu in fata echipei din Copou, dar a castigat la limita, gratie unui gol de senzatie Ambitia moldovenilor a schimbat complet registrul partidei din Ghencea, pe care majoritatea specialistilor o vedeau drept un galop de sanatate al ros-albastrilor. Radoi si compania nu au izbutit sa desfaca in niciun fel lacatul apararii studentilor ieseni, pe care Ionut Popa i-a dispus exemplar pe teren. Singurele ocazii ale primei reprize au venit doar in urma fazelor fixe, miza ambelor echipe fiind pe jocul aerian. Oaspetii au avut chiar sansa sa deschida scorul in Ghencea dintr-o lovitura libera executata de Sfarlea, ce a izbit transversala portii lui Zapata. In debutul partii secunde, Hagi i-a scos pe Ov. Petre si Neaga, alegand sa forteze golul prin Croitoru si Lovin. Incercarea sa nu a avut insa efectul scontat, singurul stelist care a creat cu adevarat panica in apararea moldovenilor fiind Plesan , aflat la primul joc in tricoul Stelei. Regele a mutat inspirat cu 22 de minute inainte de final, atunci cand a ales sa-l introduca pe teren pe Eric Bicfalvi. Pustiul de 19 ani adus de la Petrosani a reusit un gol de senzatie, cu o executie de la peste 25 de metri, si a adus toate punctele in curtea Stelei. Chiar daca greu, Steaua ramane singura echipa din Liga 1 care strange maximum de puncte dupa primele trei etape si se pre¬gateste acum de intalnirea cu Bate Borisov , miercuri, de la ora 20:00, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Afla care sunt cele mai importante stiri ale zilei intr-una dintre cele mai bune selectii de informatii. Aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale al Acasa.ro