Egal în derby-ul oraşului Liverpool!

Everton a jucat exemplar în defensivă şi a caştigat un punct împotriva rivalei FC Liverpool, în derby-ul de pe Anfield . Liverpool a dominat partida la capitolul posesie , iar Craig Bellamy a avut un gol în începutul partidei anulat pe motiv de ofsaid, însă partida s-a încheiat cu scorul de 0-0. Peter Crouch şi-a trecut şi el în cont două ocazii importante, însă cea mai mare ocazie a aparţinut oaspeţilor, în minutul 59, cand Andrew Johnson a şutat direct în Pepe Reina, deşi se afla într-o situaţie clară de gol. Nici Arsenal nu a reuşit să scoată mai mult de un rezultat de egalitate din deplasarea de la Middlesbrough, Henry reuşind să anuleze avantajul obţinut de gazde prin golul lui Yakubu din penalty, în minutul 63, la o fază la care Senderos a fost eliminat. Cea mai fericită formaţie a fost Chelsea, care a reuşit să se apropie la trei puncte de Manchester (care mai are un joc de disputat), după ce Frank Lampard a marcat unicul gol al partidei de la Charlton. Victoria a fost a patra consecutivă pentru formaţia lui Mourinho, iar cu John Terry revenit după o accidentare şi intrat pe finalul partidei, Chelsea pare să fi trecut peste criza din iarnă.