Social

300 de milioane de oameni au urmarit in direct ceremonia in memoria lui Steve Irwin

Fami
lia, prietenii si personalitati marcante i-au adus un ultim omagiu lui Steve Irwin , autorul celebrului serial documentar "Crocodile Hunter", a carui moarte in urma unei intepaturi de pisica de mare la inceputul lunii septembrie a provocat un soc national in Australia. Ceremonia, la care au participat aproape 5.000 de persoane, s-a desfasurat la locul preferat de munca al lui Irwin, "Crocoseum" de la Australia Zoo si a fost transmisa in direct de marile retele de televiziune, fiind urmarita de aproape 300 de milioane de persoane. Evenimentul a fost marcat de interventia emotionanta a fiicei realizatorului de televiziune, in varsta de 8 ani."Tatal meu a fost un erou, a fost intotdeauna langa mine cand aveam nevoie de el", a declarat Bindi, imbracata in kaki, culoarea preferata a tatalui ei. "Am filmat impreuna, am prins crocodili (...). Nu vreau ca pasiunea tatei sa se termine aici. Vreau sa fac ceva pentru speciile pe cale de disparitie , asa cum a facut si el", a mai spus fetita. Premierul australian John Howard a deschis ceremonia, laudand calitatile lui Irwin si "talentul de a fi natural si autentic". Staruri ale cinematografiei, precum Russell Crowe , Cameron Diaz, Hugh Jackman , Kevin Costner si Justin Timberlake, i-au adus un omagiu lui Irwin prin intermediul unui mesaj video inregistrat. In imagine, sotia si copii lui Steve Irwin, Terri, Bindi si Bob.
  •   2006-09-21
  •  
  •   comentarii

Articol scris de

Acasa.ro

Vezi toate articolele

Articole din social

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, psihologul Cristina-Andreea Dumitras: Sfaturi pentru tinerii care isi incep activitatea profesionala

Expertul Acasa.ro, psihologul Cristina-Andreea Dumitras

Pune o intrebare

Citeste pe Romaniatv

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Cosmina Marinescu: Sfaturi financiare pentru toti membrii familiei, de la mic la mare

Expertul Acasa.ro, Cosmina Marinescu, consilier financiar

Pune o intrebare