Recomandarea saptamanii

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3
"Barbatii in negru" revin pe marile ecrane. In "Men In Black 3", agentii J(Will Smith) si K (Tommy Lee Jones) se intorc in timp. Mergi sa vezi filmul din 25 mai si inscrie-te la concurs. Poti castiga.

Vremea in Bucuresti

13° C

Min.:13° C

Max.:14° C

ploaie

Şeful diplomaţiei italiene cere explicaţii Romaniei

Categorii: Extern
Marime text Minus_h Plus_h  
Massimo D’ Alema
Şeful diplomaţiei italiene Massimo D’ Alema a transmis, ieri, la Ministerul de Externe roman, o scrisoare pe tema scandalului declanşat de ambasadorul nostru la Roma. Purtătorul de cuvant al Ministerului de Externe de la Bucureşti, Corina Vinţan, a confirmat primirea scrisorii, dar a precizat că, aşa cum arată scrisoarea transmisă de Massimo D’Alema, atat din punctul de vedere al autorităţilor italiene, cat şi din perspectiva MAE, situaţia este clarificată. Pe de altă parte, Vinţan a confirmat că, la cererea premierului Tăriceanu, a fost declanşată o anchetă internă. Scrisoarea deschisă, trimisă de cei şase ambasadori acreditaţi la Roma, între care şi cel al Romaniei, a băgat într-o tăcere absurdă reprezentanţii diplomatici ai ţării noastre în Italia. Încă din ziua în care s-a declanşat scandalul, am încercat, din Italia, să contactăm Ambasada Romaniei la Roma, pentru a afla o poziţie oficială asupra gestului fără precedent al ambasadorului Cristian Valentin Colţeanu. Aceasta, în condiţiile în care guvernul de la Bucureşti nu anunţase că ia distanţă faţă de reprezentantul său la Roma. Se pare că scandalul scrisorii a redus la tăcere toată Ambasada Romaniei, în bloc. Nimeni nu a răspuns la telefoane , nici măcar pentru a ne aduce la cunoştinţă că ambasadorul nu este disponibil, sau că, în cel mai bun caz, nu vrea să facă vreun comentariu. Cu această ocazie, fără răspuns au rămas şi problemele romanilor obişnuiţi, aflaţi în aceste zile în Peninsulă.
Autor:
Sursa: Adevarul
Data: 2007-02-08
Print_icon Email_icon   Facebook_icon   Twitter_icon   Delicious_icon   Ym_icon  
Voteaza: 
Lloop-icon Vizualizari: 255 Lstar-icon Rating: 0
Adauga comentariul tau la articolul "Şeful diplomaţiei italiene cere explicaţii Romaniei"
Sau
Logeaza-te pe facebook pentru a posta comentariul
Va rugam completati E-mail valid.
Va rugam completati Nume.
Va rugam completati E-mail valid.
Reset
Cei care au citit "Şeful diplomaţiei italiene cere..." au citit si :
Grecia si-a pierdut suveranitatea

Grecia si-a pierdut suveranitatea

"Suveranitatea Greciei va fi masiv limitata", a spus seful ministrilor de Finante din zona euro, luxemburghezul Jean-Claude Juncker, intr-un interviu pentru o publicatie germana. Oficialul european a explicat ca acum Grecia trebuie sa vanda din activele statului intr-un mod similar cu cel pe care il avea Germania de Est dupa caderea comunismului. citeste mai departe »
Traficul auto, restrictionat in Bulgaria

Traficul auto, restrictionat in Bulgaria

Cetatenii romani sunt informati de Ministerul Afacerilor Externe in legatura cu unele interdictii aparute in traficul rutier din Bulgaria. citeste mai departe »
Rusia a interzis importul de legume din UE

Rusia a interzis importul de legume din UE

Rusia a interzis joi toate importurile legume proaspete provedite din tarile Uniunii Europene, din cauza epidemiei provocate de bacteria E.coli. citeste mai departe »
Ce se intampla acum pe site
Diagnosticul bolii lui Serban Ionescu, pus la indoiala
Iulia a comentat la articolul Diagnosticul bolii lui Serban Ionescu, pus la indoiala

acum 3 ore, 38 minute, 7 secunde

Lista liceelor care au locuri la seral si la fara frecventa
VEZETEU CRISTINA a comentat la articolul Lista liceelor care au locuri la seral si la fara frecventa

acum 3 ore, 45 minute, 15 secunde

Lista liceelor care au locuri la seral si la fara frecventa
petruta a comentat la articolul Lista liceelor care au locuri la seral si la fara frecventa

acum 5 ore, 51 minute, 54 secunde