Recomandarea saptamanii

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3
"Barbatii in negru" revin pe marile ecrane. In "Men In Black 3", agentii J(Will Smith) si K (Tommy Lee Jones) se intorc in timp. Mergi sa vezi filmul din 25 mai si inscrie-te la concurs. Poti castiga.

Vremea in Bucuresti

18° C

Min.:14° C

Max.:18° C

ploaie slaba

Atmosferă de Război Rece la OSCE

Categorii: Extern
Marime text Minus_h Plus_h  
Serghei Lavrov
Atmosfera reuniunii Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa, desfăşurată zilele trecute la Bruxelles, a reamintit de cea din timpul Războiului Rece, în contextul în care Rusia a avut numeroase dispute cu delegaţiile prezente, comentează AFP. "După ce am auzit anumite declaraţii, nu eram foarte sigur că mă aflu la Bruxelles în anul 2006", a declarat preşedintele în exerciţiu al OSCE , belgianul Karel De Gucht. Disensiunile cu Rusia au fost la ordinea zilei, iar şeful diplomaţiei de la Moscova, Serghei Lavrov , nu şi-a menajat limbajul. Moscova a criticat Biroul de Informare privind Drepturile Omului, cu sediul la Varşovia, pe care l-a acuzat că acţionează fără un mandat din partea statelor membre OSCE. Iniţiativa rusă care cerea reformarea Biroului a întampinat însă rezistenţa majorităţii participanţilor, inclusiv a delegaţiei americane. Transnistria şi Abhazia au înveninat discuţiile Principala dispută dintre Rusia şi ţările occidentale s-a referit la situaţia din regiunile separatiste aparţinand Republicii Moldova şi Georgiei. În numele ţărilor europene, Statelor Unite şi Canadei, delegaţia franceză a citit o declaraţie prin care a reafirmat refuzul ratificării Tratatului privind Forţele Convenţionale din Europa (FCE) atat timp cat Moscova nu-şi va retrage toate trupele din cele două state foste sovietice, aşa cum se angaja în 1999 în cursul summitului de la Istanbul. În replică, ruşii au susţinut că şi-au îndeplinit "toate angajamentele de la Istanbul" şi că viitorul FCE "depinde în totalitate de atitudinea celorlalte state". Rusia ameninţă cu blocarea votului privind Kosovo În plus, după întalnirea avută cu ministrul sarb de externe, Vuk Draşkovici, Lavrov nu a exclus posibilitatea utilizării dreptului de veto pentru a bloca aspiraţiile proindependente ale provinciei Kosovo. "Nu poate exista decat o soluţie negociată. Consiliul de Securitate ONU nu poate impune soluţia uneia dintre părţi", a subliniat Lavrov. În sfarşit, ultima dispută s-a referit la candidatura Kazahstanului pentru preşedinţia OSCE, susţinută de Rusia şi de statele membre CSI, blocată din cauza reticenţelor privind stadiul reformelor democratice din această ţară. Viitoarea reuniune ministerială a OSCE este programată în zilele de 29 şi 30 noiembrie 2007, la Madrid.
Autor:
Sursa: Adevarul
Data: 2006-12-07
Print_icon Email_icon   Facebook_icon   Twitter_icon   Delicious_icon   Ym_icon  
Voteaza: 
Lloop-icon Vizualizari: 395 Lstar-icon Rating: 0
Adauga comentariul tau la articolul "Atmosferă de Război Rece la OSCE"
Sau
Logeaza-te pe facebook pentru a posta comentariul
Va rugam completati E-mail valid.
Va rugam completati Nume.
Va rugam completati E-mail valid.
Reset
Cei care au citit "Atmosferă de Război Rece la OSCE" au citit si :
Grecia si-a pierdut suveranitatea

Grecia si-a pierdut suveranitatea

"Suveranitatea Greciei va fi masiv limitata", a spus seful ministrilor de Finante din zona euro, luxemburghezul Jean-Claude Juncker, intr-un interviu pentru o publicatie germana. Oficialul european a explicat ca acum Grecia trebuie sa vanda din activele statului intr-un mod similar cu cel pe care il avea Germania de Est dupa caderea comunismului. citeste mai departe »
Traficul auto, restrictionat in Bulgaria

Traficul auto, restrictionat in Bulgaria

Cetatenii romani sunt informati de Ministerul Afacerilor Externe in legatura cu unele interdictii aparute in traficul rutier din Bulgaria. citeste mai departe »
Rusia a interzis importul de legume din UE

Rusia a interzis importul de legume din UE

Rusia a interzis joi toate importurile legume proaspete provedite din tarile Uniunii Europene, din cauza epidemiei provocate de bacteria E.coli. citeste mai departe »
Ce se intampla acum pe site
Cum sa il determini pe sef sa te placa
anonim a comentat la articolul Cum sa il determini pe sef sa te placa

acum 8 ore, 15 minute, 46 secunde

Cum sa il determini pe sef sa te placa
anonim a comentat la articolul Cum sa il determini pe sef sa te placa

acum 8 ore, 18 minute, 54 secunde

Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator
anonim a comentat la articolul Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator

acum 18 ore, 58 minute, 2 secunde