Recomandarea saptamanii

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3
"Barbatii in negru" revin pe marile ecrane. In "Men In Black 3", agentii J(Will Smith) si K (Tommy Lee Jones) se intorc in timp. Mergi sa vezi filmul din 25 mai si inscrie-te la concurs. Poti castiga.

Vremea in Bucuresti

17° C

Min.:15° C

Max.:17° C

ploaie slaba

O mutaţie genetică, la originea deceselor în serie

Categorii: IT & C
Marime text Minus_h Plus_h  
gene umane adn
O echipă mixtă de cercetători americani şi iranieni a reuşit să rezolve misterioasele decese petrecute într-o familie din Teheran. De-a lungul anilor, peste douăzeci de membri ai acestei familii au murit imediat după ce împlineau fix 52 de ani . Iar decesele surveneau, fără excepţie, din cauza unei maladii coronariene. Explicaţia avansată de cercetători se găseşte în genele acestei familii. Este vorba despre o mutaţie genetică suferită de cromozomul 12. În ultimul număr al revistei "Science", cercetătorii povestesc că această mutaţie se găseşte la originea unui sindrom metabolic care a cauzat moartea prematură a celor 23 de persoane. "Majoritatea purtătorilor acestei mutaţii genetice, extrem de rare, au sucombat în urma unui atac cardiac sau a unei insuficienţe respiratorii", explică Richard Lifton de la Universitatea Yale . Anomalia în chestiune a fost identificată la gena LRP6, cea care se face vinovată şi de apariţia osteoporozei. Aceasta este şi cauza pentru care mai multe persoane din familia respectivă au suferit şi fracturi multiple de-a lungul vieţii, fenomen, de asemenea, neexplicat pană la descoperirea cercetătorilor.
Autor:
Sursa: Adevarul
Data: 2007-03-08
Print_icon Email_icon   Facebook_icon   Twitter_icon   Delicious_icon   Ym_icon  
Voteaza: 
Lloop-icon Vizualizari: 180 Lstar-icon Rating: 0
Adauga comentariul tau la articolul "O mutaţie genetică, la originea deceselor în serie"
Sau
Logeaza-te pe facebook pentru a posta comentariul
Va rugam completati E-mail valid.
Va rugam completati Nume.
Va rugam completati E-mail valid.
Reset
Cei care au citit "O mutaţie genetică, la originea deceselor..." au citit si :
Griffin SmartTalk Solar, accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara

Griffin SmartTalk Solar, accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara

Utilizatorii care vor sa conduca in siguranta, fara ca telefonul sa le distraga atentia, dar nu sunt amatori de casti Bluetooth, au acum la dispozitie Griffin SmartTalk Solar, un accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara. citeste mai departe »
IKEA pregateste camera foto de carton

IKEA pregateste camera foto de carton

IKEA ar putea lansa in curand o camera foto de carton, care foloseste doua baterii AA. Conceptul nu este o gluma, iar camerele au intrat deja in productie si au fost trimise presei ca obiecte promotionale. citeste mai departe »
Microsoft Office 15, un pas mai aproape de cloud

Microsoft Office 15, un pas mai aproape de cloud

Suita de programe Microsoft Office 15 va avea integrata o functionalitate cloud ridicata, arata un clip de prezentare ajuns online. Microsoft Office 15 va aduce utilizatorii cu un pas mai aproape de cloud, la lansarea sa, dupa Windows 8. citeste mai departe »
Ce se intampla acum pe site
Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator
anonim a comentat la articolul Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator

acum 6 ore, 18 minute, 49 secunde

Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator
anonim a comentat la articolul Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator

acum 6 ore, 23 minute, 7 secunde

Cum sa il determini pe sef sa te placa
anonim a comentat la articolul Cum sa il determini pe sef sa te placa

acum 9 ore, 47 minute, 23 secunde