Recomandarea saptamanii

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3
"Barbatii in negru" revin pe marile ecrane. In "Men In Black 3", agentii J(Will Smith) si K (Tommy Lee Jones) se intorc in timp. Mergi sa vezi filmul din 25 mai si inscrie-te la concurs. Poti castiga.

Vremea in Bucuresti

19° C

Min.:15° C

Max.:19° C

innorat

Mamele pot crioconserva celule-stem pentru copiii lor

Categorii: IT & C
Marime text Minus_h Plus_h  
225x169
O ştire foarte recentă a însufleţit cercetătorii din întreaga lume: o echipă din SUA a reuşit izolarea celulelor-stem embrionare (CSE), recoltate foarte precoce în cursul dezvoltării embrionului uman, fără lezarea sau distrugerea acestuia. Este vorba despre un grup de celule "miraculoase", adevărate celule "matcă", aflate practic la originea tuturor celor 220 de tipuri celulare ale organismului, pe care le generează. CSE umane devin candidate ideale pentru terapia de substituţie celulară asistată. Aceasta este o speranţă de netăgăduit pentru numeroase boli, care încă îşi aşteaptă soluţia terapeutică eficientă şi/sau confortabilă, cum sunt: bolile neuro-degenerative (ale măduvei spinării, boala Parkinson , maladia Alzheimer), diabetul zaharat insulinodependent, o serie de suferinţe miocardice, oculare. Optimismul este justificat Această reuşită aparţine deocamdată domeniului de cercetare, rămanand strict în cadrul experimentărilor şi explorărilor de laborator. Cat va dura drumul pană la aplicarea ei în practica clinică este greu de prevăzut. Trebuie depăşite obstacolele de ordin etic, religios şi chiar politic; dar mai presus de toate trebuie rezolvate numeroasele şi extrem de dificilele probleme de ordin ştiinţific, pană cand CSE să devină celule funcţionale neuronale, pancreatice sau cardiace. Optimismul în acest sens este realist şi perfect justificat de numeroasele precedente, pe care ni le-a oferit medicina contemporană. De pildă, utilizarea clinică de rutină a celulelor-stem umane adulte, de tip hematopoietic, care de cel puţin trei decenii stau la baza transplantului medular, metodă revoluţionară pentru numeroase boli hematologice, imunologice, ca şi pentru unele boli canceroase. Metoda se practică şi la noi în ţară, cu începere din 2001. Cordonul ombilical, sursa de celule-stem pentru transplant În etapa investigaţională clinică se află utilizarea celulelor-stem umane recoltate din sangele de cordon ombilical şi placentă. Acest sange, practic un deşeu biologic, poate deveni o sursă alternativă salvatoare de celule-stem pentru transplantul medular în care donatorul de celule este diferit de primitor. Există numeroase centre în lume, adevărate bănci de prelevare şi conservare a celulelor-stem de cordon ombilical. Circa 5-7% din eşantioanele de asemenea celule crioprezervate au fost deja utilizate pentru transplant, înregistrandu-se o dinamică ascendentă a folosirii lor. Chiar dacă, pe o scară foarte restransă, există şi la noi în ţară tentativa utilizării lor. De pildă, Centrul de Transplant Medular din Timişoara, în colaborare cu Clinica Obstetrică I, a crioconservat, cu începere din 2005, peste 10 eşantioane de celule-stem hematopoietice de cordon ombilical, recoltate în familiile în care există deja un copil bolnav , candidat la transplant medular allogeneic.
Autor:
Sursa: Adevarul
Data: 2006-09-01
Print_icon Email_icon   Facebook_icon   Twitter_icon   Delicious_icon   Ym_icon  
Voteaza: 
Lloop-icon Vizualizari: 606 Lstar-icon Rating: 0
Adauga comentariul tau la articolul "Mamele pot crioconserva celule-stem pentru copiii lor"
Sau
Logeaza-te pe facebook pentru a posta comentariul
Va rugam completati E-mail valid.
Va rugam completati Nume.
Va rugam completati E-mail valid.
Reset
Cei care au citit "Mamele pot crioconserva celule-stem..." au citit si :
Griffin SmartTalk Solar, accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara

Griffin SmartTalk Solar, accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara

Utilizatorii care vor sa conduca in siguranta, fara ca telefonul sa le distraga atentia, dar nu sunt amatori de casti Bluetooth, au acum la dispozitie Griffin SmartTalk Solar, un accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara. citeste mai departe »
IKEA pregateste camera foto de carton

IKEA pregateste camera foto de carton

IKEA ar putea lansa in curand o camera foto de carton, care foloseste doua baterii AA. Conceptul nu este o gluma, iar camerele au intrat deja in productie si au fost trimise presei ca obiecte promotionale. citeste mai departe »
Microsoft Office 15, un pas mai aproape de cloud

Microsoft Office 15, un pas mai aproape de cloud

Suita de programe Microsoft Office 15 va avea integrata o functionalitate cloud ridicata, arata un clip de prezentare ajuns online. Microsoft Office 15 va aduce utilizatorii cu un pas mai aproape de cloud, la lansarea sa, dupa Windows 8. citeste mai departe »
Ce se intampla acum pe site
 Liderul PNL Tulcea va candida la sefia Consiliului Judetean
LENIN a comentat la articolul Liderul PNL Tulcea va candida la sefia Consiliului Judetean

acum 45 minute, 56 secunde

Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator
anonim a comentat la articolul Angajatii ar putea merge in vacanta de Paste cu tichete de vacanta de la angajator

acum 2 ore, 56 minute, 25 secunde

Apa de trandafiri pentru ten
iluna anamaria a comentat la articolul Apa de trandafiri pentru ten

acum 2 ore, 57 minute, 3 secunde