Recomandarea saptamanii

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3

Castiga accesorii personalizate Men In Black 3
"Barbatii in negru" revin pe marile ecrane. In "Men In Black 3", agentii J(Will Smith) si K (Tommy Lee Jones) se intorc in timp. Mergi sa vezi filmul din 25 mai si inscrie-te la concurs. Poti castiga.

Vremea in Bucuresti

21° C

Min.:18° C

Max.:21° C

partial innorat

Asteroidul care ameninţă planeta va fi deviat

Categorii: IT & C
Marime text Minus_h Plus_h  
apophis
Creatorii de filme SF de la Hollywood care au realizat „Armaghedon" nu au fost prea departe de metodele pe care oamenii de ştiinţă le preconizează pentru a salva planeta de ameninţarea asteroizilor, informează cotidianul britanic „The Telegraph". NASA a anunţat că are „cateva soluţii viabile" şi a promis că va organiza o conferinţă pe această temă, chiar în luna martie a acestui an, pentru a le prezenta. În jurul nostru există cel puţin 100.000 de „pietroaie celeste", ale căror orbite trec pe langă Terra . Pană acum, NASA a reuşit să identifice doar 4.000, pe care le monitorizează cu atenţie, întrucat - în orice moment - asteroizii îşi pot schimba traiectoriile. La conferinţa „Planetary Defence", care va avea loc la Washington, va fi prezentat în detaliu un program ce prevede trimiterea unei maşini de forare robotizate, numită simbolic „Madmen" (Nebunul), pe asteroizii periculoşi, pentru a săpa gropi în solul acestora. Materialul dislocat va fi „aruncat" în spaţiul cosmic. În acest fel se va obţine o modificare a vitezei asteroidului, care se va micşora şi îşi va schimba direcţia. „Efectul va fi similar cu aruncarea unor pietre dintr-o barcă ce pluteşte pe lac. Pietrele le arunci într-o direcţie, iar barca se roteşte în direcţia opusă", spune John Olds, inginer la „SpaceWorks", unul dintre cei 200 de experţi care vor participa la întalnirea din martie. Agitaţia oamenilor de ştiinţă a început în urmă cu doi ani, după ce astronomii de la NASA au confirmat că un asteroid de aproximativ 360 de metri în diametru se îndreaptă spre Pămant şi va trece, în anul 2029, la numai 35.000 de kilometri de noi. Riscul unei coliziuni apare la fiecare şapte ani, cand acest asteroid, numit „Apophis", se apropie de Terra.
Autor:
Sursa: Adevarul
Data: 2007-02-26
Print_icon Email_icon   Facebook_icon   Twitter_icon   Delicious_icon   Ym_icon  
Voteaza: 
Lloop-icon Vizualizari: 356 Lstar-icon Rating: 0
Adauga comentariul tau la articolul "Asteroidul care ameninţă planeta va fi deviat"
Sau
Logeaza-te pe facebook pentru a posta comentariul
Va rugam completati E-mail valid.
Va rugam completati Nume.
Va rugam completati E-mail valid.
Reset
Cei care au citit "Asteroidul care ameninţă planeta va fi deviat" au citit si :
Griffin SmartTalk Solar, accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara

Griffin SmartTalk Solar, accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara

Utilizatorii care vor sa conduca in siguranta, fara ca telefonul sa le distraga atentia, dar nu sunt amatori de casti Bluetooth, au acum la dispozitie Griffin SmartTalk Solar, un accesoriu mobil "pentru parbriz", cu incarcare solara. citeste mai departe »
IKEA pregateste camera foto de carton

IKEA pregateste camera foto de carton

IKEA ar putea lansa in curand o camera foto de carton, care foloseste doua baterii AA. Conceptul nu este o gluma, iar camerele au intrat deja in productie si au fost trimise presei ca obiecte promotionale. citeste mai departe »
Microsoft Office 15, un pas mai aproape de cloud

Microsoft Office 15, un pas mai aproape de cloud

Suita de programe Microsoft Office 15 va avea integrata o functionalitate cloud ridicata, arata un clip de prezentare ajuns online. Microsoft Office 15 va aduce utilizatorii cu un pas mai aproape de cloud, la lansarea sa, dupa Windows 8. citeste mai departe »
Ce se intampla acum pe site
Bacalaureat 2012: Ministerul Educatiei majoreaza cu 15% sumele platite profesorilor corectori
Costiuc Liliana a comentat la articolul Bacalaureat 2012: Ministerul Educatiei majoreaza cu 15% sumele platite profesorilor corectori

acum 44 minute, 50 secunde

(P) BOcapital si YoutradeFX, caile de acces pentru o tranzactionare de succes
Florin a comentat la articolul (P) BOcapital si YoutradeFX, caile de acces pentru o tranzactionare de succes

acum 49 minute, 18 secunde

Mihaela Radulescu: "Nu stiu sa numesc un barbat din viata mea care nu m-a inselat"
Corina Maran a comentat la articolul Mihaela Radulescu: "Nu stiu sa numesc un barbat din viata mea care nu m-a inselat"

acum 53 minute, 48 secunde